2000’ler Modası


2000’lerin modası denilince akla birçok renk cümbüşü ve farklı tarz geliyor. Büyük kemerler, bol jeanler ve çok daha fazlası! Bu yıllar, 90’lar çağının nostaljik havasını taşırken, diğer yandan kendine özgü bir tarzı benimsemişti. Sanki farklı olan abartıya dair her şey bu moda sürecine eklenmişti. Özellikle büyük ve ışıltılı küpeleri, kocaman kolyeleri bu yıllarda görmeye başlamıştık. ‘Makyajı bile apayrı olan çağ demek’ çok doğru olur. Sanki 90’lardan sonra sözü hiç dinlenilmemiş bir çocuk geldi ve bütün karakterini yansıtmak istedi. Bu senelerin modası o zamana çılgın bir şekilde damga vursa da gelip geçti ama müzikleri için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. 2000 yıllarında yapılan müzikler hala eski popülerliğini koruyarak playlistlerimizde çalabiliyor ve kendine özgü havasının var olduğunu bizlere kabul ettiriyor. Şimdi gelelim bu dönemin en çok moda olan detaylarına…

Dönemin modasında en çok kemerleri görmekteyiz. Gereksiz kullanılabilen, büyük kemerler! Kimileri saten kemerleri tercih ederken kimileri ise kocaman tokaları olan kemerleri tercih ederdi. Elbiselerin üstünde, düşük bel pantolonların üstünde, t-shirtlerin bile üstünde… Her yerdeydiler!


Elbise altına pantolonlar oldukça modaydı. Bunun yanısıra bol kesim pantolonlar ve özellikle taşlı modeller çok tercih edilirdi. Abartıyı seven bir dönem olduğundan bahsetmiştik. T-shirt baskıların en şatafatlı olduğu bir moda düşünün! Taşlı yazılar, yıldızlar bütün t-shirtleri kaplayabiliyordu. Kısa, göbeği açık üstler tercih edilir. Saten kumaş çok kullanılırdı. Dönemin kendine has bir şapka türü vardı ve çoğu kişinin çekmecesinde hala anı olarak kaldığını düşünüyorum.


Makyajlar renkli renkli yapılırken, ip kadar ince kaşlar modanın gündemindeydi. Simli ve rengarenk farların üzerinde kaşlar kavisliydi. Rujlar da yine renk cümbüşüne ayak uyduruyor, kendine has olan bu tarza yardım ediyorlardı. Şuan hala kullandığımız bir şey var, renkli camlı gözlükler! Modasını kaybetmeyen bu gözlükler kenarlarında şuan çok parıltılı taşlar taşımasa da hala gündemimizde.


Saçlarda renkli tokalar, farklı türler denenilmiş modeller mevcuttu. Bunun yanısıra belki de fönün ve düzleştiricilerin en çok kullanıldığı dönem desek çok da yanlış söylemiş sayılmayız. Yine de cıvıl cıvıl moda yıllarıydı. Sizin de aklınızda o döneme ait moda olmuş şeyler varsa lütfen bizlerle paylaşın. Neleri sizlerle paylaşırken kaçırdığımızı merak ediyoruz!


Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir