Argan Yağının Faydaları ve Zararları
ARGAN YAĞININ FAYDALARI VE ZARARLARI

“Özellikle sağlık tüm mülkler karşısında öylesine ağır basar ki, herhalde sağlıklı bir dilenci hasta bir kraldan daha mutludur.”

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar – Arthur Schopenhauer


Tüketim çağında çok fazla kimyasal ürün alıyor ve kullanıyoruz. Her ne kadar bu ürünler “zararı az” görünse de hepsi problemlerimizin ana kaynakları. Fakat son zamanlarda bilinçli tüketici oranı arttı ve “doğal olana dönüş” yapmaya başladık. Bakım için de en çok kullanılan ürünler; bitkisel yağlar! Bitkisel yağların kullanım alanları ve yararları saymakla bitmez. Biz de size bu yazımızda en popüler bitkisel yağlardan birinden bahsedeceğiz. Argan, Fas’ta yetişen Argan Ağacı’nın özel bir bitkisidir. Argan yağının faydaları ve zararlarını sizler için tek tek araştırdık ve doğala dönüş yolunda bizlerin de katkısı olsun istedik!

Argan Yağının Faydaları


Argan yağının pek çok alanda faydaları bilinir. En çok da saç ve cilt bakımında kullanıldığı görülür. Saçlar argan yağı sayesinde daha canlı, parlak ve gür bir görünüm elde eder. Fakat bununla bitmez! Saç kırıklıklarının oluşumunu önleyen argan yağı, aynı zamanda saç diplerinin onarımı için kullanılabilir. Kullanımı için: birkaç damlayı saç diplerinize masaj yolu ile yedirin ve 30-45 dakika sarılı olarak bekletin. Ardından iyice durulayın. Bunu 15 günde bir periyodik olarak uyguladıkça farkı göreceksiniz!

Argan yağının cilt bakımında da birçok mahareti vardır. Cildi nemlendirmeye yarayan argan yağı, yağlı ciltler için ( onlardan biri de ben oluyorum 🙂 ) cilt yağını dengelemekte fayda sağlar. Ayrıca yüksek antioksidan sayesinde yaşlanma karşıtıdır! Hasar görmüş hücreler, akne ve siyah nokta tedavilerinde etkilidir. Fakat mutlaka temiz yüze uygulanmalıdır. Yüzünüzü yüz temizleyiciniz ile temizledikten sonra 1-2 damla argan yağını yüzünüzde masaj yaparak uygulayın. Masaj işleminde size Zeynep Şensoy’un yüz egzersizlerini öneririz!

Arkadaşlar, argan yağının yararları hala bitmedi! Argan yağını tırnak bakımınız için de kullanabilirsiniz. Tırnak etlerine argan yağı ile masaj yapmanın çok etkili olduğunu duyduk, bizden söylemesi… Duş sonrası avuç içlerinizde argan yağını ısıtarak vücudunuza masaj yoluyla uygularsanız çatlaklara da iyi gelecektir. Dudak çatlakları için de bir damla argan yağı yeterli!

Peki sağlık açısından yararı yok mu? Tabii ki var. Araştırmalarımıza göre kolestrol ve yüksek tansiyon için kapsül ya da tableti iyi gelecektir. Kalp ve kanser tedavisinde de iyi geldiğini duyduk, fakat bizi en çok şaşırtan ‘insülin direncine iyi gelmesi’ oldu! Çok enteresan değil mi? İnsan “ne mucizeler var!” diye düşünmeden edemiyor.Argan Yağının Zararları

Şu ana kadar argan yağının pek çok faydasından bahsettik. Peki ya zararları ne olacak? Argan yağının fazla bilindik zararı olmasa da kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışın. Çünkü alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Döküntü, kaşıntı veya kızarıklık hissettiğiniz anda lütfen doktora gidiniz. Ayrıca argan yağını hamilelerin ve çocukların kullanması riskli olabilir. Aman dikkat! Çocuklarda hormon bozukluklarına sebebiyet vermeyelim. Aynı zamanda argan yağının her ne kadar güneş koruyucu etkileri olduğu söylense de kesinlikle sıcak yerde muhafaza edilmemelidir! Zararlı etkileri olabilir ve bunu asla istemeyiz. Bizden bilgiler bu kadar, artık cildinize iyi bakma sırası sizde.


03 comments on “Argan Yağının Faydaları ve Zararları

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir