Arınmanın Kaynağı: Detoks Suları!

“Kilo mu aldım ben biraz?”, “Bu yağlardan nasıl kurtulacağım?”, “Bende biraz şişkinlik mi var? Ödem toplamış gibiyim sanki.” Bu sorular ve çekinceler böyle uzar gider. Sorularımız sorunumuz haline gelirler. Peki ya çözümleri neler? İşte bir öneri: Aslında hemen hemen her dönemde var olan fakat adını tam olarak adlandıradığımız, bu dönemde popülerleşen rengarenk detoks suları! Peki nedir bu detoks suları? Ne işe yararlar? Vadettiklerini kullanıcısına gerçekten sunarlar mı? Bu gibi sorularınız için detoks suları hakkında genişçe bir araştırma yaptım, gelin kararı siz verin.

Detoks suları, vücutta birikmiş zararlı maddeleri atmak yani vücudu arındırmak ve daha sağlıklı bir hale getirmek için kullanılan bir tür içecektir. Vücuttaki toksinleri ve zararlı yağları atarak vücudun daha sağlıklı ve dinamik olmasını sağlarlar diyebiliriz.
Detoks suları yapımlarına göre değişiklik gösterir ama genel anlamda içerisine eklediğiniz meyve, sebze, vitaminler, proteinler vs ile saç, cilt ve vücudunuzu güzelleştirir. Böyle deyince de insanın hergün tüketesi gelmiyor değil! Peki detoks suyunu nasıl ya da ne aralıklarla içmelisiniz? Sanırım en kilit sorulardan bir tanesi bu. Hergün, her saat, canınız ne zaman isterse tüketebilirsiniz. Sadece burada küçük bir detay söz konusu. Belli bir amacınız varsa işler değişiyor. Örneğin, zayıflamak için içmek istiyorsanız; yemekten önce yüksek lifli meyve ve sebzelerden oluşan detoks suyunuzu içmelisiniz. Unutmayın, zayıflamak içinse yemekten önce! Böylelikle daha hızlı doyup gün boyu tok kalacaksınız. Gelelim ikinci örneğimize; eğer toksinleri atmak istiyorsanız, gün boyu dilediğiniz aralıklarda tüketebilirsiniz.

Kısaca zayıflamak için, yağ yakmak için, ödem atmak için ya da sadece vücudunuza sağlık aşılamak için detoks suları çok faydalı ve mutlaka denenmeli. Bunun için size birkaç tane tarif örneği vereceğim.


Yağ Yakıcı Yeşil Detoks Suyu Malzemeler:
2 yeşil elma
3 sap kereviz
1 salatalık
8 yaprak lahana
Soyulmuş yarım limon
1 adet taze zencefil
Robottan geçirilir ve işte tarifiniz hazır!

Yağ yakıcı tarif 2 Malzemeler
Soyulmuş ve ikiye bölünmüş 2 adet limon
Dörde bölünmüş 4 adet elma
İkiye bölünmüş 2 adet salatalık
1 bardak su
Robottan geçirilir ve tarifiniz hazır!

Sindirim sistemini çalıştırmak için Malzemeler:
½ Hindistan cevizi (Marketlerde kutu içerisinde hazır soyulmuş bulunuyor.)
½ misket limonu 8-9 nane yaprağı Malzemeler iki litre suya eklenip dolapta bekletilir ve tarifiniz hazır!

Dümdüz bir karın için malzemeler:
1 fincan demlenmiş yeşil çay
1 salatalık –
1 misket limonu
1 elma
7-8 yaprak nane
1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil
1 çubuk tarçın
İki litre suya malzemeler eklenir, karışım gece boyu bekletilir ve suyunuz hazır! Aslında tarifleri inceleyince fark ettim ki bazen bizler de detoks suyu adı altında olmasa da yapıyoruz bunları. Ben yaz-kış suyuma nane ve limon dilimleri eklerim ve suyumu öyle içmekten büyük keyif alırım mesela. Sizin de detoks etkisi yapan küçük dokunuşlarınız var mı sevgili okuyucular? Tarifleri denemeyi ve detoks suları haricinde de kilolunuzla doğru orantılı olacak şekilde günde en az 2 litre su içmeyi unutmayın!

Tarifler alıntıdır.
İlk tarif için tıklayınız
İkinci tarif için tıklayınız

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir