Bizler mi Modayı takip ediyoruz, Yoksa Moda Sadece Bir Araç mı?

Moda denildiği zaman hepimizin aklına dergi kapakları birbirinden şık kıyafetler ve aksesuarlar geliyor. Her sezon yenilenen gündeme mevsimin trendleriyle uyum sağlayan moda işin aslına bakılırsa imitasyonun yeni üretim halidir. Daha önce Vintage stili ile ilgili bir yazımız vardı. Vintage günümüzde moda görünse de bir geriye dönüş değil midir? Her sezon geçmişten bir parça alarak bunları yeni üretimde biraz değiştiriyoruz. Moda denilince hep aklımıza gelen kelimeler; yenilik ve trend. Biraz detaylı düşündükçe de bu kelimelerin tam zıttı ile karşılaşıyoruz; eski ve nostaljik. Yeri geliyor rüküş giyimler bile moda olabiliyor. Düz beyaz tshirt ile siyah pantolon şık minimal bir takım olabilir. Peki moda hayatımızın neresinde devreye giriyor?

Esas konumuza dönecek olursak; moda bizlerin iç dünyamızda yansıtmak istediğimiz tarzı gündelik hayata uygulamaya yarar. Moda stilden ibaret olmayıp sezona renk cümbüşünden de parçalar katılmasına vesile olur. Şuan sonbahar mevsimini ele alacak olursak pastel tonlar, kahve-turuncu alt ton renkler gündeme gelmektedir (sarışın hanımlar, turuncunun parlak tonu size hep yakışır!). O halde kendi stilini günlük hayatta göstermek isteyenler bu renkleri giydikleri zaman ister minimal olsun, ister sokak stili olsun modaya uymuş olurlar. Kimimiz bunu da reddederiz ve siyahlara bürünüp bu rengi kendimize benimseriz her zaman (lisede hep goth stili ile siyah tonlarını tercih ettiğimi buraya itiraf olarak bırakıyorum!). Demem o ki; tarzımız da bir sanattır. İç dünyamızı benliğimizi insanlara fiziksel olarak gösterme biçimidir. Ahşap görünümlü aksesuarları modern otantik tarza ekleyip kendi benliğimize kendi stilimizle yakıştırmadır. Bu sebeple siz ister modaya uysun ister uymasın iç dünyanızı giyiyorsunuz arkadaşlar ve bunu benimseyerek kendinizi sevin. Siz bu renkleri kendi stilinize uydurmasaydınız ve bu toplu bir girişim olmasaydı, moda olur muydu?

Biraz psikoloji, biraz sanat ve renklere değinmişken bu sezona değinmemek olmaz! Hala alışverişini yapmayan arkadaşlar, bu sezon 90’lar moda! Çıkarın triko kazaklarınızı, balık yakalarınızı ya da kendi stilinizle pastel krem tonlarını iliştirin güzelliğinize. En güzel uyum gülümsenizle başlar, bunu da sakın unutmayın!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir