Cilt Bakımının İlk Aşaması: Yüz Temizleme ve Bakım Ürünleri

Günlük koşuşturmacalar içinde zamanımız akıp giderken bedenimizin yorulup yaşlanması gibi cildimiz de yoruluyor ve yaşlanıyor. Dışarıda bulunduğumuz her an, kirli hava ile temas eden cildimizin gözenekleri tıkanıyor, yaptığımız makyaj ile birlikte cildimizi çok daha fazla yoruyoruz ve daha da kirlenmesine sebep oluyoruz.

Peki cildimizin daha temiz, daha canlı ve daha parlak görünmesini nasıl sağlayabiliriz? Tabii ki düzenli cilt temizleme rutinleri ve uygun maskeler ile! Bu yazımda cilt tipinize göre nasıl cilt temizleme ürünleri seçebileceğiniz, uygulayabileceğiniz ve düzenli kullanımlarla istediğiniz temiz cilt görünümüne nasıl sahip olabileceğinizden bahsedeceğim. Her insanın parmak izi, DNA’sı farklı olduğu gibi cilt tipleri de farklıdır ve herkes aynı rutinle cildini temizleyip sağlıklı tutamaz. Peki cilt tipinize göre hangi ürünleri kullanmalısınız? İşte cilt temizleme ürünlerinin hangi cilt tipi için uygun olduğuna dair ipuçları:

Temizleme köpüğü: krem kıvamında olan ve İngilizce Calming Clearing Foum olarak da bilinen cilt temizleme ürünüdür. Her yaşa, her cilde uygundur ve hassas ciltleri tahriş etmez. Göz makyajınızı çıkarırken de kullanabileceğiniz bir üründür.

Temizleme jeli: Likit kıvamında olan bir cilt temizleme ürünüdür. Karma, yağlı ve akneye meyilli cilt tiplerine uygundur.

Temizleme sütü: Süt kıvamında olan ve hassas cilt tiplerine uygun olan bir temizleme ürünüdür.

Evet cilt temizleme ürünlerinden bahsettik ve cilt tipinize göre hangisini kullanmanız gerektiğini söyledik. Sadece bunları yapmak cildinizin temizliği ve sağlığı için yeterli mi? Maalesef değil. Günlük cilt temizleme rutininizi tamamladıktan sonra cilt tipinize uygun sabunlar ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu sayede cildinizi makyajdan ve kirden çok daha iyi arındırabilirsiniz. Doğal bitkilerle yapılan birçok sabun çeşidi vardır ve her bir sabunun cildinize farklı farklı faydaları dokunur. İşte birkaç sabun önerisi ve faydaları:

Avokado sabunu: Cildin nem dengesini düzenler ve güçlü bir toniktir.

Ek bir ipucu: Sabunu uygularken yüzünüze masaj yapmanız daha canlı ve dinç bir cilt görünümüne sahip olmanızı sağlar.

Ballı inci tozu sabunu: Yüz sıkılaştırıcı olarak da kullanılır ve inci tozundan da anlaşıldığı gibi cildinizi parlatır.

Çam sabunu: Yağlı cilt tipine sahipseniz bu sabun sizin için iyi bir tercih olabilir. Dermatolojik bir sabun olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Çilek sabunu: Kuru ciltler için uygun olan bir sabundur ve pullanmayı giderir.

Gül yaprağı sabunu: Neredeyse her şeyde kullanılan gül bu defa da sabun olarak karşımıza çıkıyor. Gül yaprağı sabunu, hassas cilt tipine sahip olanlar için uygun bir sabun olabilir ve makyaj temizleyicisi olarak da kullanılabilir.


İncir sabunu: Peeling etkisi vardır ve cildi parlaklaştırır. Bunun yanında hücre gelişimini de destekler.

Kayısı sabunu: Son sabunumuz kayısı sabunu da nemlendirici özelliği ile bilinir ve tabii ki kurt cilt tipine uygundur.

Cildimizin temizliği hakkında bilgi sahibi olduk. Peki bu ürünleri el ile mi uygulamak yoksa fırça ile mi uygulamak temiz cilt görünümüne kavuşturur bizi?

Yüz temizleme fırçası, sivilcelerin çıkmasını engellemek, lekelerin görünümünü azaltmak ve yağ oranını dengelemek için kullanılabilir ve hem kuruyken hem de ıslakken yüzünüze uygulayabileceğiniz bir üründür. Peki yüz temizleme fırçası alırken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle satın alacağınız fırçanın tüylerinin yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz. Şayet hassas cilt tipine sahipseniz ve aldığınız fırçanın tüyleri de yeteri kadar yumuşak değilse cildinizin tahriş olması muhtemel. Her kullanımdan sonra fırçanızı yıkamayı da unutmamalısınız yoksa fırça tüylerinin içinde biriken kirler, temizleme fırçasının performansını düşürebilir ve sizi istediğiniz temiz cilt görünümünden uzaklaştırabilir. Ayrıca fırçanızı yıkarken ağır kimyasallar içermeyen ürünler ile yıkmaya özen gösterin.

Yüz temizleme fırçasının yanında bir de elektronik yüz temizleme fırçaları var. Fırça ile istediğiniz yerleri temizleyememeniz sonucunda veya kullandığınız fırçanın cildinize iyi gelmediğini fark ettiğiniz anda  elektronik temizleme fırçalarına geçebilirsiniz. Bunlar düz fırçaya kıyasla tahriş etme ihtimali daha düşük olan temizleme fırçalarıdır ve derinlemesine temizlik bu fırçalar ile daha mümkündür.

Temizleme fırçaları hakkında da bilgi sahibi olduğunuza göre sizlere son adım olan maskelerden bahsetmek isterim. Uygulayacağınız maskeleri her gün uygulamanıza gerek olmayabilir fakat haftanın en az bir günü cilt tipinize göre bir maske seçip uygulamalısınız. Örneğin kuru bir cilt tipine sahipseniz nemlendirici özelliklere sahip bir maskeyi düzenli olarak uygulamanız cildinize iyi gelecektir. Yağlı cilt tipine sahipseniz kil maskesi kullanmanız sizin için faydalı olacaktır. Kil maskesi, ciltteki fazla yağı emer ve siyah noktaların oluşumunu engeller. Karma cilt tipine sahipseniz gözeneklerinizi sıkılaştırma ihtiyacınız olabilir. Bu durumda gözenek sıkılaştırıcı maskeler sizin için  doğru seçimdir.

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun temiz bir cilde ve canlı görünüme sahip olmaya o kadar da uzak değilsiniz.

Her şey daha temiz ciltler için!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir