Cilt Tipine Göre Nemlendirici Kullanımı

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun cildinizi düzenli olarak nemlendirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Fakat özellikle cilt kuruluğuna sebep olan birkaç faktör vardır. Bunlar:
-Güneş ışınları,
-Soğuk hava,
-Kirli hava,
-Cildi çok soğuk veya çok sıcak su ile yıkamak,
-Az su tüketimi,
-Kozmetik ürünleri,
-Yüz için kullanılan malzemelerin içerisindeki kimyasallar,
-Kullanılan ilaçların yan etkileri gibi nedenler olabilir.

Peki bu yazımızda sizleri hangi konularda bilgilendireceğim? Öncelikle sizlere cildinizi nemlendirmenin yararlarından bahsedeceğim ve daha sonra cilt tipinize göre kullanmanız gereken nemlendiriciler ve onların uygulamaları hakkında bilgiler sunacağım.
Nemlendiriciler:
-Kuruluk ve pullanmayı önler.
-Cildin susuzluğunu giderir.
-Cildin nem dengesini korur.
-Deriyi yumuşatır.
-Su kaybına bağlı olarak ortaya çıkan ince kırşıklıkların oluşumunu engeller.
-Canlı bir cilt görünümüne sahip olmanızı sağlar.
-Cildinizi dış etkenlere karşı korur.
-Cilt problemlerini azaltır.

Peki cilt tipinize göre hangi nemlendiriciyi kullanmalısınız?

Yağlı ve sivilceli ciltler: Bu cilt tipine sahip olanların genellikle yaptığı yanlışlardan biri yağlı bir cilde sahip olduğu için cildini nemlendirmemesi. Bu cilt tipine sahipseniz cildinizi mutlaka nemlendirmelisiniz. Yağsız veya yağ oranı düşük nemlendiriciler kullanmanız cildinize iyi gelecektir. Yağlı cilt tipine uygun nemlendiricilerin içeriğinde kil, polimer veya pudra bulunur. Bu maddelerin özelliği ise cildinizdeki yağı emmesidir. Düzenli kullanımla yüzünüzde çıkan sivilce ve akne oluşumlarını azaltacaktır.

Kuru ciltler: Kuru cilt tipine sahipseniz zaten nemlendiriciler hayatınızda büyük bir yere sahiptir ve onlardan vazgeçemezsiniz. Kuru bir cilde sahip olduğunuz için nemlendirme özelliği en yüksek olan nemlendiricileri kullanmalısınız ve soğuk havalarda daha da dikkatli olmalısınız! Nemlendiricinizi sürmeden dışarı çıkmamalısınız.

Hassas ciltler: Eğer hassas bir cilde sahipseniz güneş koruyucu içeren nemlendiriciler kullanmalısınız. Ayrıca kullanacağınız nemlendiricinin doğal kaynaklı olduğundan ve dermatolojik testlerden geçmiş olduğundan emin olmalısınız. Cildinizi tahriş etmeyi veya kızartmayı istemezsiniz.

Karma ciltler: Karma bir cilde sahipseniz T bölgeniz yağlanmaya daha yatkındır ve yanaklarınız daha kurudur. Bu yüzden nemlendirici alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri nemlendiricinizin çok işlevli olmasıdır. Alacağınız nemlendiricinin çok fazla yağlı olmamasına dikkat etmelisiniz aksi takdirde sivilce oluşumuna neden olabilir.

Olgun ciltler: Olgun cilt tipi kategorisinde yer alıyorsanız anti aging özellikli yaşlanma karşıtı bakım ve nemlendirme ürünleri sizin için doğru seçim olacaktır. Bu tarz nemlendiriciler ileride oluşabilecek kırışıklıklara karşı cildin direncini arttırır.

Peki bu nemlendiricileri gün içinde kaç defa ve nasıl uygulamalıyız?

Nemlendiricinizi cildinize uygularken cildinizin temizlenmiş olduğundan emin olmalısınız. Nemlendiricinizi aşağıdan yukarıya masaj yapar gibi uygulamanız daha olumlu sonuçlar verecektir. Nemlendiricinizi sürerken kalın bir tabaka halinde değil ince bir tabaka halinde sürmeye özen göstermelisiniz. Ürününüzü sadece yüzünüze değil boyun bölgenize de uygulayabilirsiniz. Söylemeden geçmeyelim, günde iki defa (bir sabah ve bir akşam olmak üzere) cildinizi nemlendirmeniz pamuk gibi bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca nemlendiricinizi makyajınızdan önce de kullanabileceğinizi belirtmek isterim. Pamuk gibi ciltlerin aşığıyız!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir