Deodorant mı, Roll On mu?

Eğer hala deodorant veya roll on kullanımına başlamadıysanız ve hangisini seçeceğinize bir türlü karar veremiyorsanız doğru yerdesiniz sevgili okur! İnsanların parfüm, deodorant gibi ürünleri alırken dikkat ettiği tek şeyin “güzel koku” olması algısını kırıyoruz bu yazıda. Yazının sonunda benim favorimin hangi seçenek olduğunu söyleyeceğim. Size hangisinin daha uygun olduğunu gelin beraber seçelim:

Sabah rutininiz içinde duş almak olsa dahi deodorant veya roll on kullanmanız gerekir. Gün içerisinde ter bezlerinin çalışmasıyla beraber vücudunuzdan ter kokusu yayılmaya başlayacaktır ki bu, biyolojik ve fizyolojik açıdan doğaldır. “Ben daha sabah duş almıştım, bu koku nasıl olabilir!” demeyin. Gün içerisinde hepimiz toplu taşıma kullanıyoruzdur, topluluk içerisine hepimiz giriyoruzdur. O halde neden ter kokmamızı engelleyen ürünlere başvurmayalım? Önümüzde seçebileceğimiz iki seçenek bulunmakta, size hangisi uygun ve daha kullanışlı geliyorsa onu kullanabilirsiniz.

Deodorant, kokuyu anlık olarak hapseder ve uzun süreli kullanımda verimli olmaz, tabiri caiz ise “çöp olur.” Sabah kullandığınız deodorantı 1-2 saat içerisinde yenilemeniz gerekir. Yenilemezseniz vay halinize! Ter bezleriniz anında harekete geçecek ve kötü kokulara sebebiyet verecektir. Ama “Ben illaki deodorant kullanacağım!” diyorsanız size içeriği temiz olanları anlatayım. İlk dikkat edeceğiniz nokta, deodorantınızın koku giderici alüminyum bileşenini içermemesi olmalıdır. Alüminyum, emilerek kan dolaşımına girerse vücutta birikir. Bunun alzheimer hastalığına yol açabileceğini ve meme kanseri riskini arttırdığını söylemek gerekir. Eğer deodorant etiketinde metil, etil, propil, benzil ve butil yazılıysa o ürünü almayın derim. Bitkisel gliserin, bioflavanoidler ve liken, otlar veya bitkisel özler, iyonize su ve distile su, yeşil çay, aloe vera ve kabartma tozu gibi doğal malzemeler içeren ürünleri tercih etmeniz sağlığınız için daha iyi bir seçim olacaktır.

Roll on, kokuyu anlık değil gün boyu hapseder ve sizi kötü kokulardan arındırır, adeta bir kurtarıcıdır bu yüzden. Roll on’u gün içerisinde bir kez kullanmanız yeterlidir ancak efor sarf ettiğiniz durumlarda, terleyeceğinizi düşündüğünüz anlarda tazeleyebilirsiniz. Roll on’daki kaygan yapı, koltuk altı bezlerini geçici süreliğine tıkar ve ter çıkışını engeller. Bu yapı vücuttan 1-2 gün içerisinde atılır, duş almanız durumunda da yok olacaktır. Vücudunuza sürdüğünüz ürün içerisinde deodorantta olmaması gereken maddelerin hepsi –özellikle alkol ve alüminyum- roll on’da da olmamalıdır. Roll on alırken de içeriğine dikkat etmelisinizdir. Su bazlı ve içeriğinde aloe vera olan roll onları tercih edebilirsiniz.

Gelelim yazarın favorisine. Benim favorim kesinlikle roll on. Gün içerisinde deodorant veya roll on’unu tazeleme fırsatı bulamayacak kadar yoğun olan; kullanışlı, pratik bir ürün isteyen herkes roll on’u sever diye düşünüyorum. Temiz içerikli bir roll on kullanmak hayatınızı kolaylaştırır sevgili okur. Güzel kokulu günlere!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir