Dior 2020 Cruise Destinasyon Defilesi: Modanın birleştirici gücü!

Dior, 2020 Cruise koleksiyonu ile bize adeta kültürleri harmanlamak nedir, sömürü düzeninin karşısında bir moda devi nasıl durmalıdır bunun defilesini yapıyor ve modanın birleştirici gücü oluyor. Daha öncesinde Dior, “We Movement” ve “Me Too” hareketiyle eş zamanlı olarak “We Should All Be Feminist” ve de “Why Have There Been No Great Women Artists?” mesajlarının yer aldığı 2018 İlkbahar-Yaz defilesi ile tüm dünyadaki kadınlara içlerindeki gücü bulmaları için gerekli fitili ateşlemişti. Bu kez ise 29 Nisan tarihinde Fas’ın Marakeş şehrinde gerçekleştirilen destinasyon defilesinin açılışı Fas asıllı yazar Tahar Ben Jelloun’un “Kültür bize birlikte yaşamayı öğretiyor, dünyada yalnız olmadığımızı, başkalarının da kendi geleneklerimiz kadar geçerli olan farklı geleneklere ve yaşam tarzlarına sahip olduğunu bize öğretiyor.” sözüyle yapıldı.

Defilenin atmosferi Fas kültürünün esintilerini bize sunarken seçilen kumaşlar ile de tek bir podyumda Asya, Afrika ve Avrupa giyim tarzlarının yansımalarını görmemizi sağlıyor. Tam da bu sebeple olmalı ki Dior’un kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri, 2020 Cruise koleksiyonunu bir “dünya haritası” olarak tanımlıyor.

Başka destinasyon defilelerinden farklı olarak Marakeş defilesinde, tasarımlar konusunda Afrika kültüründen beslenilmekle kalınmamış, Afrikalı zanaatkarlar ile bu proje için birlikte çalışılmış. Ve hatta bir ilk olarak parçaların iç etiketlerinde bu zanaatkarların isimleri yer alacakmış. Ne diyelim, darısı diğer moda devlerinin başına!

Siz ne düşünüyorsunuz? Doğu’nun kaynaklarını sömürü ile elde ederek işleyen Batı dünyasında zanaatkarları böylesine onurlandıran, kültürleri birbiriyle harmanlayan ve onlara saygı duyan bu yeni defilecilik anlayışı sizce de modaya asıl yaraşır hareket değil mi?
İşte Dior’un 2020 Cruise destinasyon defilesinden bizim ilgimizi çeken ve sizinle de paylaşmak istediğimiz bazı görünümler:

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir