Doğal Dudak Bakımı

Dudaklarımızdaki deri, vücudumuzun diğer bölgelerindeki deriye göre daha incedir. Bu durum dudakların çatlamasını ve kurumasını kolaylaştırır ve dudaklarımıza ekstra dikkat etmemizi çok daha önemli hale getirir. Dudaklarımızda daha az miktarda yağ bezi bulunur ve güneş ışığından doğal melanini oluşturmaz. Bu da dudakların neredeyse hiçbir korunmaya sahip olmadığı anlamına gelir. Doğal dudak bakımı özellikle biz kadınlar için oldukça önemli.

Dudak sağlığı, dudakların pürüzsüz ve canlı bir görünümü için doğal peeling ve nemlendirme yöntemleri en iyi seçeneklerden. Bu yazımızda evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz peeling ve nemlendirme yöntemini anlatacağım.


Susuz kalan vücutta dudak çatlaması olur. Bu sorunu çözmek için her gün 12 bardak su içmeyi alışkanlık edinin.

doğal dudak bakımı – doğal peeling nemlendirme

Evde Doğal Peeling

Doğal dudak bakımının ilk adımı peelingle başlar. Dudak peelingi, ölü deriyi temizlediği gibi dudakları yumuşacık ve pürüzsüz yapıyor. Bu peeling için ölçülerimiz; 1 çorba kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı bal. Bütün malzemeleri karıştırdığımızda macun kıvamında değil, daha nemli bir kıvam elde etmeliyiz. Buradaki püf nokta toz şekerin tane tane kalması ve arışımı dudağımıza sürdükten sonra bir miktar bekletip daha sonra parmağımızla hafif hareketler yaparak uygulamak. Bu noktada tahriş etmemek için sert bir uygulamadan kaçınmalıyız. Haftada iki kez uygulanabilir.

Bu yazı ilgini çekebilir;
Kusursuz Cilt Bakımının Anahtarı; Maskeler

doğal dudak bakımı – peeling


Güneş koruyucu kremi dudaklarınıza sürüp soğuk ve sıcak havalardan koruma sağlayabilirsiniz.

Doğal Nemlendirme

Peelingimizi yaptıktan sonra mutlaka dudakları nemlendirmeye özen göstermeliyiz. Bunun için hindistan cevizi yağına ihtiyacımız olacak. Oda sıcaklığında katı olan bu yağı elimize aldığımızda erimeye başlar. Parmağımıza bir miktar alıp dudaklarımıza uyguluyoruz. Durulamaya gerek olmadan bütün yağ birkaç dakika sonra tamamen emilir. Bu uygulamayı sadece peeling sonrası değil, gün içinde ve gece yatmadan önce yapabilirsiniz.


E v B vitaminleri içeren ıspanak, havuç, bal kabağı, ceviz, avokado, şeftali, kayısı, zencefil gibi besinler dudak sağlığına iyi gelir. Günlük beslenmenizde dengeli miktarda tüketmeye özen gösterin.

02 comments on “Doğal Dudak Bakımı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir