Dünyayı Aydınlatan Kadınlar: Hayatları ve Giyim Tarzları

Dünya üzerinde daha çok iyiliğe, daha çok güzelliğe, daha çok sanata ve bilime ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde dünyaya ışık saçmış, hepimizin hayatına dokunmuş kadınları ve onların giyim tarzlarını sizler için bir listede buluşturmak istedik. Bu listede yer veremediğimiz, hakkında çok az bilgiye ve fotoğrafa sahip olduğumuz kadınlara saygı ile.

Rosa Parks

1 Aralık 1955 perşembe günü Amerika’nın Alabama eyaletinin Montgomery eyaletinde 42 yaşındaki Rosa Parks iş çıkışı otobüse bindi ve otobüsteki beyaz nüfusa göre oturma hakkının olduğu değişken statülü koltuklardan birine oturdu.

Montgomery’de belediye otobüslerinde ilk dört sıra koltuklar beyazlara aitti. Siyahlara en arka koltuklar ayrılmıştı. Ortadaki değişken statülü koltuklar ise beyazların sıraları dolana kadar siyahların da oturabileceği koltuklardı. Beyazların sıraları dolduğunda siyahlar oturdukları koltukları boşaltıp daha arkaya geçmek zorundaydılar. Eğer arkada da yer yoksa ayakta durmaları eğer ayakta duracakları yerde yoksa otobüsten inmeleri gerekiyordu.

O akşam bazı beyazlar ayakta kalınca şoför arkaya doğru yürüyerek değişken statüdeki koltuklardaki siyahlara kalkın şeklinde bir işaret yapar. Değişken koltuklardaki üç siyah erkek oturdukları yerden kalkar. Rosa Parks ise cam kenarında oturduğu koltuktan otobüs şoförünün uyarısına kayıtsız kalır. Şoför kızgınlıkla neden kalkmadığını sorar Parks’a. Parks ise yerini başka birine vermesi gerektiğine inanmadığını söyler. Şoför polis çağırır. Rosa Parks tutuklanır ve 5 Aralık 1955 yılında çıktığı mahkemede kamu düzenini bozduğu gerekçesiyle 14 dolar para cezasına çarptırılır. Bu olay üzerine Montgomery’de 381 gün boyunca sürecek bir direniş başlar: 381 gün boyunca hiçbir siyah otobüse binmez, işlerine okullarına yürüyerek giderler.

Kadınların Politik Konseyi (WPC), boykotu örgütleyen ilk grup olur. Şehirde siyahların gittiği kiliselerden otobüs boykotu çağrısı yapılır. Kilise, “İnsani muamele görünceye, siyahi şoförler de işe alınıncaya ve ortadaki değişken statülü koltuklara ‘ilk gelen oturur’ statüsü verilinceye kadar” boykota devam kararını destekler.

21 Aralık 1956’da Yüksek Mahkeme otobüslerde siyahların istedikleri yerde oturabileceği yönündeki kararı üzerine siyahlar otobüs boykotuna son verir.

Rosa Parks ise pek çok ölüm tehdidi aldığı ve iş bulamadığı için Montgomery’den taşınmak zorunda kalır. Sivil Haklar Hareketi’nde mücadelesini hep sürdürür. Parks, 1999 yılında ABD Kongresi tarafından altın madalyayla ödüllendirilir. Rosa Park’ın yer vermeyi reddettiği o otobüs şimdi Detroit’de Henry Ford Müzesi’nde sergileniyor. Rosa Parks 24 Ekim 2005 tarihinde 92 yaşında aramızdan ayrıldı. (Kaynak: Gazete Duvar)

Rosa Parks’ın sık sık kullandığı uzun kabanlar, ceketler, küçük şapkalar ve inci kolyeler eşliğindeki en akılda kalan görünümleri:

Marie Curie

7 Kasım 1867 doğumlu Curie, Polonya asıllı Fransız kimyager ve fizikçidir. İki farklı alanda Nobel Ödülü bulunmaktadır. Radyoaktiviteyi bulan Curie, radyum elementini ayrıştırdı ve toryum elementinin radyoaktif özelliğini keşfetti. Kendisi 1903’te Nobel Fizik, 1911 yılında da Nobel Kimya Ödüllerini kazanmıştır. Nobel ödülü kazanan ilk kadın bilim insanı olmasının yanında iki kere Nobel ödülü kazanan ilk insandır. (Kaynak: Kimdir Hayatı Biyografisi)

Bilim insanı kimliğinin yanında Marie Curie kişisel hayatında genelde siyah, uzun elbiseler giymeyi tercih etmiş.

Virginia Woolf

1882–1941 yılları arasında yaşayan ünlü feminist, erkeklerin egemen olduğu bir dünya fikrine her zaman karşı çıkmış, aynı zamanda edebiyatta kadının yerini sağlamlaştıran en büyük yapıtaşlarından biri olmuştur.

Charles Dickens gibi Victoria Dönemi yazarı olan Woolf, çağının kurallarından nefret etmiş ve bunu her zaman açıkça dile getirmiştir. Zaten Kendine Ait Bir Oda isimli eseri de feminist hareketin klasiklerinden biri haline gelmiş, buradaki sözleri pek çok kadın için ilham kaynağı olmuştur.

Kitapları elliden fazla dile çevrilen ve eserlerinin yanı sıra yaşamıyla da unutulmazlar arasına giren yazar, neredeyse tüm hayatı boyunca yaşadığı gelgitlerle mücadele etmiş ve en sonunda eteklerine doldurduğu taşlarla kendi ölümüne yürümüştür. (Kaynak: Bilgi Hanem)

Desenli elbiseleri ile yeşillikler içindeki fotoğrafları:

Amelia Earhart

Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earharttır. ABD’nin Kansas eyaletinde doğan Amelia Earhart I. Dünya Savaşı sırasında askerî hastanelerde hemşirelik yaptı. Savaştan sonra hava taşıtlarındaki hızlı gelişmelerle yakından ilgilendi. 1928’de Atlas Okyanusu’nu yolcu olarak geçen ilk kadın olarak ün kazandı. 20-21 Mayıs 1932’de tek başına Newfoundland’dan İrlanda’ya uçarak Atlas Okyanusu’nu geçti. ABD’yi baştan başa geçtiği uçuşundan sonra, Ocak 1935’te, Newfoundland-İrlanda arasındaki mesafeden daha uzun olan Hawaii-California arasını yine tek başına uçan ilk kişi oldu. 1937’de ABD’li meslektaşı Fred Noonan ile Lockheed Electra modeli, çift motorlu bir uçakla dünya turuna çıktı. Yolculuğunun üçte ikisini tamamladığı sırada, uçak Pasifik Okyanusu’nun ortalarında kayboldu ve Amelia Earhart‘ın izine bir daha rastlanamadı. (Kaynak: Milliyet)

Genellikle maskülen bir tarza sahip olan Amelia, günlük hayatında sık tercih ettiği ceketler ve boynuna bağladığı fularlar ile bizce çok uyumlu. Ayrıca özel günlerde giydiği zarif elbiseler ile de oldukça feminen.

Ve Elbette: Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen sadece ilk kadın Türk pilot değil aynı zamanda dünyanın ilk kadın savaş pilotu. Atatürk’ün manevi kızı da olan Sabiha Gökçen Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’nda okudu ve 1936’da ilk defa motorlu uçak ile uçmaya başladı. O yıllarda kızların askeri okullara kabul edilmemesi bile onu durduramadı ve Sabiha Gökçen başarılı bir savaş pilotu olarak adını tüm dünyaya duyurdu.

Atatürk’ün Gökçen’e söylediği sözler: “Belki de dünyada ilk askerî kadın pilot olacaksın… Bir Türk kızının dünyadaki ilk askerî kadın pilot olması ne iftihar edici bir olaydır, tahmin edersin değil mi?” (Kaynak: Listelist)

Sabiha Gökçen, hemen hem tüm fotoğraflarınde resmi üniforması, takım elbiseleri ya da ceketleri ile oldukça maskülen.

Tüm kadınların ve tüm insanlığın, insanlık adına daha faydalı ve büyük işler yapabilmesi dileğiyle…

02 comments on “Dünyayı Aydınlatan Kadınlar: Hayatları ve Giyim Tarzları

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir