Ergenlikte Yaşanan Cilt Sorunlarına Çözümler

Kızlarda genellikle 10’lu yaşlarda başlayan, erkeklerde ise 12’li yaşlarda başlayan ergenlik dönemi; vücudun, cildin, ruhsal ve sosyal durumların büyük değişimler geçirdiği kritik bir dönemdir. Bu yaşlara geldiğinizde kendinizde gözlemleyeceğiniz büyük farklılıklar belki gözünüzü korkutabilir, sizi endişelendirebilir. Çünkü artık yetişkin olmak için ilk adımları atmaya başladınız. İçinizi ferah tutun ve bu dönemi en bilinçli şekilde geçirin.


Büyük değişimler geçirdiğiniz bu dönem hakkında bahsedilebilecek birçok konu var fakat ben sizlere cildinizden, bu dönemde ona nasıl bakarsanız daha iyi olacağından bahsedeceğim ve bu konuda kıymetli bilgiler vereceğim. Biliyoruz ki ergenlik dönemine geldiğimizde sahip olduğumuz o bebeksi cilde veda ediyoruz ve sivilcelerle, siyah noktalarla beraber sorunlarımız başlıyor. Fakat bu durum herkes için geçerli değil çünkü her kişi bu dönemi farklı şekilde geçiriyor. Örneğin kimisinde az, kimisinde çok sivilce çıkar; kimisinde sivilce yerine daha çok siyah nokta görülür.

Ama biliyorum ki hepinizin tek bir isteği var, o da tertemiz bir cilde sahip olmak! Bunu cildinize uygulayacağınız cilt bakım ürünleri ile sağlayabilirsiniz. Ama bu dönemde öncelikle cildinizi tanıdığınıza emin olmalısınız ki uygulayacağınız ürünleri de ona göre seçebilesiniz.

Herhangi bir temizleme jeli, nemlendirici krem, işe yarar bir maske ve tonik bana yeter demeyin. Cilt tipinize uygun olmayan ürünlerin size faydası olmaz hatta zararlarını gözlemleyebilirsiniz. Bu yüzden bu yazı öncesinde cilt tipinizi öğrenmek istiyorsanız Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz: Cilt Tipleri ve Cilt Tipi Belirleme Yöntemleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Fakat eğer “Ben cildimi iyi tanıyorum Kübra Nur, ne yapmam gerektiğinin detayını verir misin?” diyorsanız, devam ediyorum. 🙂

Cilt Sorunu için Detaylar

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, kuru ciltler için alacağınız bir maske veya jel cildinizin daha da yağlı görünmesine neden olabilir. Ya da kuru bir cilde sahipseniz yapacağınız killi bir maske, cildinizi daha da kurutabilir. Aman, dikkat!

Bununla beraber cilt bakımınızı haftada kaç gün yapacağınız da elbette sizin seçiminiz. Fakat ben, aldığınız doğru ürünler ile her sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa cildinize gereken bakımı yapmanızı öneririm.

Yapacağınız cilt bakım rutininin düzenli olmasına dikkat etmeniz, sivilcelerinizin ve siyah noktalarınızın görünümünü azaltmaya karşı başarılı bir sonuç verecektir. Haftada sadece bir gün uygulamak istiyorsanız, haftanın o günü geldiğinde cilt bakım rutininizi yapmayı lütfen ihmal etmeyin! Bakımınızı bir gün yapıp bir gün yapmamakla veya bir hafta uygulayıp bir hafta uygulamamakla istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.

Bununla birlikte çıkan sivilcelerinizi ve siyah noktalarınızı sıkmak içinizi rahatlatsa da bunun pek iyi bir yöntem olmadığını söylemek isterim. Çünkü sıktığınız sivilceler genellikle diğer gözeneklere sıçrar ve sıkarak temizlediğini düşündüğünüz sivilce kısa bir süre sonra yüzünüzde yeniden belirebilir.

Sıktığınız siyah noktalar ise göze hoş gelmeyen lekeler bırakabilir. Bu yüzden siyah noktalarınızı elle sıkmak yerine, cildinizi buharla nemlendirdikten sonra -özellikle sıcak bir duş sonrası- hafif bir masaj ve peeling yöntemleri ile herhangi bir yerinizi tahrip etmeden de siyah noktalarınızı temizleyebilirsiniz.

Bu dönemde sivilcelerin ve siyah noktaların çıktığı aşikâr fakat sivilcelerinizin ve siyah noktalarınızın artmasına, çoğalmasına neden olan birçok neden var. Yediğiniz yağlı yiyecekler, paketlenmiş gıdalar da sivilcelerinizin ve siyah noktalarınızın artmasına neden olabilir. Beslenme düzeninizde ev yemekleri değil de daha çok fast food tarzı yemekler varsa zaman geçtikçe sağlıksız bir şekilde kilo aldığınızı ve suratınızda gereğinden fazla sivilce, siyah nokta çıktığını görebilirsiniz. Yani, bu dönemde sadece cilt bakım rutini yapmak yeterli değil, bunların yanında yeme düzeninize de dikkat etmeniz büyük bir önem taşıyor.

Bununla beraber bu dönemde yaşadığınız ruhsal ve sosyal değişimler de cildinizi olumsuz etkileyebilir. Üzülmeniz ve stresli hissetmeniz, bu olumsuz duyguların sürekliliği halinde cildinizi de olumsuz etkiler.

Kistik sivilce gibi sadece yüzde değil, vücudun belirli bölgelerinde çıkan, ağır ve ağrılı sivilcelerle baş etmek zorunda kalıyorsanız bir doktora görünmeniz daha iyi olacaktır. Bu konuda benim size vereceğim tavsiye ise, hiçbir sivilceye uygulamamanız gereken bir yöntemi uygulamayın, yani sivilcelerinizi sıkmayın.

Bunun yanında yastık kılıflarınıza ve kullandığınız havlulara da dikkat etmelisiniz. Cildinizin sık sık temas ettiği bu kumaşları yoğun deterjanlar ile yıkamamak, onları cildinizi tahriş etmeyecek kumaş türlerinden seçmeye özen göstermek bir nebze de olsa cildinize iyi gelecektir.

Ergenlik döneminizi nasıl yaşarsanız yaşayın, bu dönemi herkesin yaşadığını ve eninde sonunda bu dönemin de biteceğini unutmayın!

Cilt bakımı hakkında diğer yazımızı başlığa tıklayarak okuyabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir