FashionTv Tarafından 2018 Yılının En İyi Blogger’ı Seçilen Dilara Kırmıt ile Röportaj

Modaya ilginiz kaç yaşınızda ve nasıl başladı? Moda yazarlığı yapmaya nasıl başladınız?

Aslında modaya hiçbir zaman ilgim olmadı, çok komik ama gerçek bu. Tesadüfler ile gelişen bir süreçti bu aslında. 16 yaşında moda yazarlığı yapmaya başladım, bu işi yaptığım yer çok küçük çaplı bir İstanbul gazetesiydi. Fotoğrafçı bir arkadaşım grafikerlik yapıyordu. Ben zaten kendimi bildim bileli yazan bir kız çoçuğuydum. “Gazetede köşe yazar mısın?” dedi, olur dedim. Ama ne yazacağımı bilmeden, vakit geçirmek için iyi olur diye düşünerek kabul etmiştim. Birçok yerel ve ulusal mecrada, hatta yurtdışında yazarlık yapacağım, ödül alacağım aklıma hiç gelmezdi. Lise hayatımda çizim haricinde çevremdeki en başarısız öğrenciydim üstelik. Başlangıçta başarıdan yana hiç ümidim yoktu. Öğretmenlerime, arkadaşlarıma hatta aileme, hepimize sürpriz oldu diyebilirim.

Kendi tarzınızı nasıl yorumlarsınız?

Çok acayip bir cümle olacak: Modayı mesleğim olduğu için haliyle çok yakından takip ederim ama her modayı uygulamam. Ruh halime göre giyinmeyi seviyorum. O gün uyandığımda hangi modumdaysam o moda uygun şekilde kombinler yaparım. Avangart bir kadın değilim, değişimi severim. Ama genelde tarzımı sade ve şık olarak harmanlamaya çalışırım. Gün içerisinde farklı tarzda, farklı bir kombinde bir Dilara ile karşılaşabiliyorum.

Rutin olarak yaptığınız bir cilt bakımınız ve hazırladığınız maskeniz var mı?

Özel olarak hazırladığım bir maske yok açıkcası. Sadece cilt temizliğime dikkat ediyorum. Zaten hiçbir zaman çok sorunlu bir cilt yapısına sahip olmadım. Sadece özel markaların çıkarttığı maske çeşitlerini ve günlük peelinglerini kullanıyorum. Modellik hayatımdan dolayı çekim sürecinde yapılan makyajlardan sonra cildime daha çok dikkat etmeye başladım. Makyajımı silmeden uyumamaya özen gösteriyorum ve her gece uyumadan cildimi ve kirpiklerimi gül suyu ile temizliyorum.

En beğendiğiniz ve ilham aldığınız moda ikonu kimdir?

Belirli bir ikonum yok ama stilini beğenip günlük hayatımda örnek aldığım ünlü oyuncu Serenay Sarıkaya var. Tarzı bana çok yakın ve o da değişimi çok seviyor.

Türkiye’de moda yorumu yaparak fenomen olan insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bunu Türkiye’de en iyi yapan kişi kim? 

Herkes bildiği işi yapsa ne güzel olur değil mi? Ama her kendini keşfeden -şöyle demek daha doğru- keşfettiğini sanan, iki kombin yapıp instagramda binlerce beğeni toplayan blogger, modacı, moda yorumcusu oluyor. Kendini her güzel sanan ise model vs. Gerçek hayatın ve sosyal medyanın getirdiği poh pohlamalar göze estetik geldiği için insanlara bilmediği işleri yaptırıyor. Bu konuyu desteklemiyorum ve benim için iyi bir moda yorumcusu yok.

Bugüne dek aldığınız ödüller ve şu anki çalışmalarınız nelerdir? 

2018 yılında FashionTV tarafından yılın en iyi bloggerı seçildim. Benim için bu çok özel bir ünvandı… Kariyerimde ilerlemem o kadar hızlı oldu ki ben bile önüne geçemedim. “Ya gerçekten yapabilir miyim?” dediğim zamanlarım, hatta az da olsa “Bırakıyorum bu sektörü, doğal bir yaşam süreceğim. Başka meslek ile yola devam edeceğim.” dediğim günler olmuştur. Ama şunu samimiyetimle söylüyorum ki mesleğim beni bırakmadı ve adeta bana da onu bırakmamam gerektiğini söyledi. Şu an kariyerimde çok güzel bir dönüm noktasındayım. Sadece kalemimde kalmadı bu iş… Modellik ve oyunculuk ile televizyon sektörüne giriyorum yavaş yavaş. Çok güzel projelerim var. 2020 yine benim yılım diyebilirim.

İşinize aşık olduğunuz kariyer planlamanızdan ve yükselişinizden çok belli. Peki Dilara Kırmıt kendi dünyasında iş kadını mı yoksa aşk kadını mı?

Aslında her ikisi de… Ama iş kadını tarafım daha baskın, çalışmadan duramam. Aşksız yapabilir miyim diye sorarsanız, yaparım ama hayatım boyunca kariyerime sarılıp uyuyamam. Çok duygusal ve derin bir insan olduğumu düşünüyorum. Çok farklı bir pencereden bakıyorum hayata ve insanlara… Ama kariyer ve aşkı birlikte sürdürebileceğim bir insan çıkmalı karşıma. Yoksa ikisini birlikte götürebilecek bir algı yapısında değilim.

Modellik dünyasına nasıl giriş yaptınız?Çoçukluk hayaliniz moda dünyası ve podyum muydu yoksa hedefinizde başka bir şey var mıydı?

O kadar tesadüfi ve benden bağımsız gelişti ki her şey ben bile şaşırıyorum. Hayatımda hiçbir şeyi planlamadım. Birçok hedefim vardı ama aralarında modellik ve moda hiç olmadı. Hoş, başka bir şey de olmadı. Yazarlığım vardı ama bu alanda büyüyeceğimi hiç düşünmedim. Çoçukluk hayalim tiyatro oyuncusu olmaktı, sahneydi. Daha sonrasında ise psikolog olmaktı. Tiyatro eğitimimi tamamladım, sahnemi de aldım ama psikolog olamadım. Bunun için yeterince çaba göstermedim. İçimde ukde kalan tek mevzu budur.

Elcheé okurları için son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı, varsa nedir?

Çok özel ve güzel bir moda platformu olduğunuzu düşünüyorum… Moda dünyasının yakında ulaşmak isteyeceği bir platform olabilecek seviyede özel bir internet mecrasısınız. Bu röportajdan da çok keyif aldım, konuk olarak layık görülmek de gurur vericiydi. Ben içinde samimiyet olan ve insanlara bir şeyler kazandırmaya çalışan, sunan, dinleten her medya alanına küçük büyük demeden çok önem veririm ve destek olurum. Umarım sizlere de uğur getiririm. Her şey için teşekkürler Elcheé.

One comment on “FashionTv Tarafından 2018 Yılının En İyi Blogger’ı Seçilen Dilara Kırmıt ile Röportaj

  • Erhan Çakırlar , Direct link to comment

    Giderek artan blog yazarlarının farklı alanlardaki başarılarına şahit oluyoruz. Röportaj da çok güzel bir sözde gözüme çarptı – herkes bildiği işi yapsa ne güzel olur –

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir