Gezgin Blogger Elif Kübra Genç ile Röportaj

Elif Kübra Genç kimdir diye sorduklarında kendinizi nasıl tanımlıyor ve tarif ediyorsunuz?

Ben Elif Kübra Genç. Lojistik ve İşletme mezunuyum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Turist Rehberliği üzerine yüksek lisans yaptım. İstanbul Üniversitesin’de Sosyoloji okumaya devam ediyorum. Geziyorum ve yıllardır blog yazıyorum. Tek başıma Türkiye’nin 81 ilini ve 11 ülkeyi gezdim. Yeni şeyler denemeyi, yeni kültürler tanımayı ve öğrenmeyi çok seviyorum. Gezdiğim, keşfettiğim yerleri ve deneyimlerimi bloğuma yazıyor, Youtube kanalıma video çekiyorum.

Blog yazmaya ne zaman başladınız? Nasıl başladı bu hikaye?

Çocukluğumdan beri okumak benim için çok önemliydi. Babam okula dahi gitmeme karşı bir adam olduğundan mı bilmiyorum ama okuma sevdalısı bir insan olarak yetiştim. Hatta lisede yatılı okula gönderdiklerinde elimden tüm telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletleri almışlardı. O zamanlar hem Arapça hem İngilizce öğrenmek üzerine yoğunlaşmıştım. İkisini de öğrenmeye çalışıyordum ama İngilizce öğrenmek önceliğimdi. Lise bitmeden internet üzerinden İngilizce nasıl öğrenirim diye araştırma ve okumalar yaparken bazı makyaj bloglarına denk geldim. Sürekli okuyordum ve “neden bende kendi blogumu oluşturmayayım ki?” dedim bir gün kendi kendime. Araştırmaktan asla vazgeçmedim. Ücretsiz wordpress eğitimleri, dil eğitimleri buldum. Kendi blogumu kurduğumda bu kadar ilerleyebileceğimi hayal etmemiştim. Gün geçtikçe daha da güçlendirip işin içine hayallerimden biri olan gezmeyi de katınca güzel şeyler ortaya çıktı diye düşünüyorum. Şimdi deneyimlediğim her şeyi bloğumda yazıyorum.

Iran gezim

Modaya ilginiz kaç yaşınızda ve nasıl başladı? Moda yazarlığı yapmaya nasıl başladınız?

Moda bence insanın kendisine yakışan şeyi giymesi. İnsanları giydiklerinden ötürü eleştirerek başladı aslında. Google’da yeteri kadar içerik bulamadım. Bu alanda yeteri kadar blogger yoktu. Çekimler, yazılar, imla hataları beni rahatsız ediyordu. Ben neden yapmayayım ki dedim. Moda hakkında çok şey okudum ve bunu tesettüre nasıl uyarlayabilirim diye düşündüm. En iyisini yapmak benim için çok önemlidir. Elimden gelenin en iyisi olması için çok da bilgim olmayan bu konu hakkında çeşitli dergiler, yazılar vs bulduğum her kaynağı okudum ve farkettim ki moda aslında tekrar eden bir kavram.

Kendi tarzınızı nasıl yorumlarsınız?

Açık söylemek gerekirse kendime ne yakıştığını düşünürsem onu giyiyorum. Marka takıntısı olan biri asla değilim. Abartı sevmem. Minimalist giyim tarzı benim tarzım için kullanılabilecek en iyi ifade şekli diye düşünüyorum.

Elif Kübra Genç

Gezdiğiniz ülkelere ait bakım ürünlerini deniyor musunuz?

Birkaç ülkede denedim. Ama cildim çok hassas olduğu için iyice okuyup araştırmadan kullanmıyorum. İlgimi daha çok makyaj malzemeleri ve büyük markaların ülkemize oranla fiyatları çekiyor.

En beğendiğiniz ve ilham aldığınız moda ikonu kimdir?

Victoria Beckham’ı çok beğeniyorum. İlham aldığım söylenemez ama hayranlıkla bakıyorum. Tarzımız yakın değil ama yakın zamanda bir davette onun stiline yakın bir kombin giyinmeyi planlıyorum.

Bloggerlık hayatınızı gezgin ruhunuzla birleştirmişsiniz. Peki gezerken gittiğiniz yerlere göre mi kombin yapıyorsunuz?

Evet. Hayalimi işime dönüştürdüm. Bu mükemmel bir his. Artık yüksek lisans mezunu bir turist rehberiyim. Gezmeye gitmeden, gideceğim yerin hava durumunu, mevsimini kontrol ediyor ve buna göre hareket ediyorum. Gideceğim yerin tarihi dokusuna, renklerine uygun giyinmeyi de ihmal etmiyorum. Çünkü anıların güzel kalmasını ve o mekanı en güzel şekilde göstermek isterim. Yola çıkmadan gideceğim yeri iyi analiz ediyor, kombinler hazırlıyor ve kombinleri ayrı ayrı bez çantalara ekleyip çantama koyuyorum.

Elcheé okurları için son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı, varsa nedir?

Elcheé sayfasını epey başarılı buluyorum. Trendleri önceden görüyor ve paylaşıyorsunuz. Her gün takip edilesi bir platform bence. Kaliteli ve özgün içerikleri olduğu sürece ben de takipten vazgeçmeyeceğim. Üstelik böyle güzel bir platformda yer aldığım için de çok mutluyum. Teşekkürler. 🙂

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir