Giyim Tarzınızı Değiştirmek mi İstiyorsunuz?

İnsanın giyim tarzı, kıyafet seçimi dünya görüşüyle yakından ilgili. Hatta kıyafet tarzından kişilik analizi bile yapılabilir. İnsanlar; düşünceleri, söylemleri kadar olmasa da dış görünüşleri ve kıyafetleriyle de karşısındaki insanda iz bırakır. Hele “imaj her şeydir” kuralının işlediği günümüzde kıyafetin ilk izlenimdeki yerini yadsımak imkansız.

İmaj; kişiden kişiye, cinsiyetten cinsiyete, meslekten mesleğe değişse de ortak bir dili barındırır aslında. Kimisi giyim şekilleriyle güven kazanmayı hedeflerken, kimisi de stiliyle her daim göz önünde olmak ister. Bazı kadınlar dişiliği tercih eder, bazıları romantikliğin temsilcisidir. Bazıları zamansızlığı ve eskiye bağlılığı temsil eden vintage tarzını seçer. Pek çok kadın ise göz önünde olan film yıldızlarının ya da ünlülerin birini kendine yakın görüp tarzını takip eder.

Gençler ise film yıldızlarından ziyade sevilen ve yakından takip edilen müzik gruplarındaki kişilerin stilini tarz olarak benimser. Metalci ise bol zincirli aksesuarlar, baskılı tişörtler; pop müzik sever ise gömlek altı jeanleri tercih ederler. Erkekler ise özellikle orta yaşlarda o ülkenin ünlü siyasetçisini, kendi yaşına yakın jönünü takip eder.

Kimin tarzını beğenirseniz beğenin; imaj ve tarzınız konusunda emin değilseniz ya da değişiklik yapmak isterseniz bu yazıya bir göz atın. Baharla birlikte gardırobunuza detoks yapmadan önce işe tarzınızı belirlemekle başlayın.

Maksimalist: Gösterişi Sevenler İçin

80’ler denince akıllara gelen maksimalist tarzda renkler alabildiğine canlı, kesimler ise giymenin cesaret isteyeceği ölçüde ve göz alıcı bir biçimde yer alıyor. Büyük ve gösterişli formlar ve aşırılıklar akımını en iyi anlatan tarz. Gösterişi sevenler için bu sezonda da var olan aşırı şatafatlı bu akımda iddialı tüm parçaları görebilirsiniz.

Minimalist: Asil Bir Tarz

Asil, sade bir giyimi ifade eder. Bu tarzda ayrıntılar önemlidir. İddialı bir akım olmadığı için modası çabuk geçmez. Tek renk ve koyu tonlar kadar vücuda yapışmayan kalıplar da önemlidir bu tarzda. Şık görünüm dikiş ve kumaş kalitesi ile güçlenir. Ruhunuzun yorgun olduğu ya da huzurlu olmak istediğinizde kullanmanızı önereceğim bir stildir. Doğru kombinasyonlar yapıldığında bu asil tarzda dekolte hemen hemen hiç kullanılmamalıdır.


Vintage: Eskiden Günümüze

Eskinin günümüze uygun biçimde kullanılması olarak özetleyebileceğimiz bu tarzda özellikle 60’ların kostümleri çok sık kullanılır. Eskiye dönüşü ifade eden bu akımla birlikte nostaljik çizgiler, formlar ve kesimler günümüze taşındı. Modanın sadece geçici olmadığını, geçmişten de ilham aldığını en güzel biçimde ortaya koyan vintage tarzında yaşanmışlık hissi de vurgulanabiliyor. Eskinin tekrar gözden geçirilmesini vurgulayan bu tarzda anneannelerimizden kalan elbise, gömlek, etek ve aksesuarlar yer alıyor. Detaylarda ise dantel, fırfır ve satenin yanı sıra çiçek nakışları, yıpratılmış görüntü, soluk renkler hoş bir tamamlayıcı oluyor. Bebe yakalar, trençkotlar, nostaljik şapkalar, uzun etek ve elbiseler vintage akımın en belirgin izleri. Birçok tasarımcının da koleksiyonlarına dâhil ettiği bu tarzı modern parçalarla kombinleyerek farklı bir stil ortaya çıkarabilirsiniz.

Bohem: Günü Yaşayanlar İçin

Yarını düşünmeden, özgür ve tasasız yaşayanları anlatan bohem stili 1970’li yılları etkisi altına alan özgür bir stil. Ânı ve günü yaşayan insanların salaş giyimini ifade eden bu tarzda bol paça pantolonlar, kat kat etekler, uzun, bileğe kadar desenli elbiseler, işlemeli tunikler bulunuyor. Etnik kıyafetleri sevenler için doğru akım olan bohem tarzında uzun çizmeler, el işçiliği ile yapılan aksesuarlar, mini elbiseler, renkli çerçeveli gözlükler, bere şapkalar ve tüm canlı renkler bulunuyor.

Dişi: Cesareti Olanlara

Öncelikleri arasında vücuda oturan kesimler vardır. Dekoltenin ve yırtmaçların bulunduğu bu stilde renkler de alabildiğine cesur kullanılır. Hollywood filmlerinde rahatlıkla kullanılmasına rağmen günlük hayatta tercih edilmesi cesaret ister.

Avangart: Modanın İzinde

Avangart alışılmamış yeniliklere sahip olan bir tarzdır. Moda ile birlikte gelişen trendleri anlatır. Sezon modasının yeniliklerini ifade ettiği için moda takipçileri tarafından rahatlıkla benimsenir. Renkler ve kesimler alışılagelmişin dışındadır. Her sezonla birlikte içerdiği yenilikler de değişir.

Bu akımların yanı sıra klasik, romantik ve hanım hanımcık bir stili tanımlayan ve çok beğenilen leydi akımı da bulunuyor.

Farklı zevk ve alışkanlıkları öne çıkaran bu akımlar istediğiniz imaja bürünmenizde size yardımcı olacaktır. Önemli olan sizin kendinizi hangisine daha yakın buluyor ve yaşam tarzınıza uygulayabiliyor olduğunuzdur.

Bu stillerden tamamını veya birçoğunu kullanmaktan zevk alıyorsanız kişisel bir imajın sizi çok daha iyi yansıtacağını hatırlatmak isterim. Sosyal yaşamınızda etkili ve başarılı olabilmek için güç alabileceğiniz en önemli unsurlardan biri oluşturduğunuz imaj sonucunda alacağınız tepkilerdir. Bu yüzden sizi en iyi tanımlayan tek bir imaja sahip olmanız insanların sizin hakkınızda daha kolay analiz yapmasını ve buna göre size yaklaşmasını sağlar.

Bu karantinadan sizi en iyi tanımalayan yepyeni bir tarz ile çıkmanız dileğiyle!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir