Günümüzün Modası: 90’lar Aksesuarları

Hepimiz kombin yapmayı seviyoruz, daha doğrusu güzel giyinmek için çaba gösteriyoruz. Bununla birlikte modayı da elbette takip ediyoruz. Fakat güzel giyinmeye çaba göstermemiz kadar aksesuarlarımız da önemli. Öyle ki basic bir kıyafeti aksesuarlar ile güçlendirerek etrafımızdakilerden “Bugün çok şıksın.” gibi cümleler duymamızı sağlayabiliriz. Durum böyleyken günümüz modasında yeniden şahlanmaya başlayan 90’lar aksesuarlarından sizlere bahsetmek isterim.

90’larda yaşamış ve 90’lar modası ile ilgilenebilmiş insanları hep kıskanmışımdır çünkü çok şanslı olduklarını düşünüyorum. 90’lar modasına aşık biriyim. 90’lar modası son birkaç yılda, özellikle de geçtiğimiz yılda aramıza geri döndü. Böylelikle günümüz modasına farklı bir soluk getirmiş oldu.
Gelelim aksesuarlara, aslında hemen hemen hepimizin ilk aklına gelen örnekle başlamak istiyorum, bel çantası.

90’ların en popüler çantası

Bel çantaları hem basic hem çok kulanışlı hem de kattığı sportif hava ile dönemin ikonik bir vazgeçilmezi. Bir de 2000’lerde de gördüğümüz, daha şık bir seçenek olan baget çantalar var. Baget çantalara da yeniden bir dönüş var. Bagetler, kısa askılı, yeterli boyuta sahip çok şık çantalar… Ben kendilerine bayılıyorum! Chokerlar, Yin-Yang, barış işareti, yusufçuk ve isimli kolyeler… 90’larda hepsi modaydı! Özellikle 90’larla özdeşleşmiş choker kolyeler şu an sayısız çeşidi ile günümüzde yaşamaya devam ediyorlar.

Geçen yıl özellikle Off-White ve Kappa gibi markalarla geri dönen logolu kemerler, 90’ların deri geniş tokalı kemerleriyle beraber tam bir ikonik. Deri kemerler yılların aksesuarı fakat 90’lardaki o havasına hiçbir dönemde sahip olmadı bence. Bir de tabii ki zincir kolyeler var. Deri ceketler, siyah pantolanlar… 90’lar rockçı tayfanın vazgeçilmezi, en azından ben onlara en çok yakıştırıyorum.

Off-White kemerler

Bere, kasket, özellikle balıkçı şapka 90’ların vazgeçilmezi… Balıkçı şapkalar geçen yıl hızlı bir giriş yaptı moda dünyasına. Güzelliği tartışılır, yakışana yakışıyor cidden. Deri bileklik, mood yüzükler, sallanan küpeler, parmağı saran yüzükler… Ve özellikle yazın zirvesi, ayak parmağı yüzükleri… Pantolon askıları, file çoraplar, G-shock saatler, göbek piercingi; o döneme damgasını vuran ve büyük kitleleri peşinde sürükleyen aksesuarlardan.

Saç aksesuarlarını es geçersek olmaz. Çıt çıtlı tokalar (ki şu an çok moda), kumaş saç lastikleri, zikzak tel taçlar ve tabii ki ışıl ışıl parlayan tel, çıt çıtlı tokalar (üzerinde yazılar yazan, şekiller olan, günümüzde gördüğümüz güzel parıltılı tokalardan) ve bu sene bolca göreceğimiz, hatta bazı ünlüler ve defilelerde rastladığımız mandal tokalar da o dönemin en favori saç aksesuarlarındandı…

Akseuar denilince akla ilk gelenlerden, tabii ki güneş gözlükleri… Günümüz modasını kasıp kavuran “cat-eye” gözlükler o dönemin ikonikleşmiş aksesuarlarından. Bununla beraber küçük çerçeveli gözlükler, tam zıttı büyük çerçeveli gözlükler; hepsi de birbirinden güzel ve kendi dönemlerine de bugüne de damga vurdular.

Bu konu ile bağlantılı olarak 90’ların Modası Geri Döndü: Baget Çantalar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

90’lar modaya çok şey katmış, özellikle aksesuarlar açısından. O zaman çok severek kullanılıyordu, şimdi de şahane kombinlerimize en güzel imzayı atıyorlar!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir