Güzellik Algısının Ev Sahibi; Kirpikler


Makyaj dediğimizde en vazgeçilmez olan konu kirpiklerdir. Hiçbir şey olmasa bile bir rimel yeter. Peki, nereden geliyor bu rimel?

Size göz makyajının tarihinin eski mısıra dayandığını söylesem ne derdiniz? Evet, şimdiki adıyla eyeliner ve rimel M.Ö. 4000 yılında icat edilmiş. İnanışa göre derin bakışlar kötü ruhları uzaklaştırıyormuş. Bana kalırsa haklılar; anlamlı bakışlara kim hayır diyebilir ki?
İlk başta pek güzel ürünlerden oluşmayan rimel zamanla önemini yitirir gibi olmuş fakat Kraliçe Victoria buna izin vermemiş. Ne yalan söyleyelim sana minnettarız Victoria. O dönemde kül ve mürver suyunun ısıtılıp krem haline getirilmesiyle kullanılan rimel 19. Yüzyılda kozmetik halini almış.
Fransız kimyacı Eugene Rimmel vazelin ve kömürü karıştırarak ilk kozmetik rimeli icat etmiş ve makyaj sektörü en büyük yükselişini yaşamış. 1957’de bu gün ki halini alan rimelin makyaj dünyasındaki yerini tartışmıyoruz bile ama konu burada kapanmıyor.
Kirpikler öyle büyük bir konu haline geliyor ki rimel tek başına yeterli olmuyor. Takma kirpiklerin icadı başka bir devri beraberinde getiriyor. Diva makyajlarının vazgeçilmezi haline gelen takma kirpikler adeta yok satıyor.

Günümüze kadar devam eden bu yarışa iki yeni bir rakip katıldı.İpek kirpikler ve kirpik liftingi. Bu iki rakip neredeyse bir sıfır önde başladı diyebiliriz çünkü iş hayatındaki kadınların kurtarıcısı oldu. Hacmini istediğiniz gibi belirleyebildiğiniz ipek kirpikler sizi her gün makyaj yapmaktan kurtarıyor desek abartmış olmayız. Kurumsal ya da özel sektör fark etmez her gün makyaj yapmak zorunda olmak çok yorucu ve sizi bu zorluktan kurtaracak olan bu mucize başta çok cezbedici olabiliyor. Her kadına hitap etmese de ipek kirpikler oldukça popüler ve öyle olmaya da devam edecek gibiler. Kirpik liftingi ise daha çok doğal görünüm seven kadınlara hitap ediyor. Kendi kirpiklerinize kıvrık bir görünüm vererek belirgin olmasını sağlıyorsunuz ve buda en az ipek kirpik kadar tutulan bir uygulama.
Asla bu kadar uzun bir yolculuğu olduğunu tahmin edemediğimiz kirpikler sektörün en vazgeçilmezi halinde ve sarsılmaz bir tahta sahip. Siz ne düşünüyorsunuz?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir