Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz: Cilt Tipleri ve Cilt Tipi Belirleme Yöntemleri

Eğer hangi cilt tipine sahip olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız doğru adrestesiniz! Cildimiz, bedenimizin koruyucu kalkanıdır. Ona iyi bakmalı ve onu korumalıyız. Eğer siz de cilt tipinize uygun bir cilt bakımı yapmak ve cildinizin ömrünü uzatmak istiyorsanız doğru satırları okumaktasınız, haydi gelin devam edelim.

Normal Cilt Tipi
Cilde dokunulduğunda yumuşak bir his veren ve dokuda yağlı his bırakmayan cilt tipidir. Cilt tipleri arasında en sorunsuz olanıdır. Kan dolaşımı bozulmamıştır ve cilt dokusu tam olması gerektiği gibidir. Pul pul dökülmelere, yağlı hisse, cilt parlamalarına rastlanmaz. Çevresel faktörlere göre anlık değişimleri olabilir ve bu çok doğaldır. Aynaya baktığınızda gördüğünüz cilt böyle bir cilt ise cilt tipiniz normal demektir. Gece ve gündüz sürdüğünüz kremlerinizi düzenli kullanmanız da cildinizin yapısını koruyacaktır. Aralıklarla yapılan peeling işlemini de unutmayalım. Sorunsuz gibi görünen cildinize uygulamayı unuttuğunuz her adım bir gün sorunlu bir ciltle karşılaşma ihtimalinizi arttırır. Cildinizi ılık suyla temizlemelisiniz ve krem formunda bir cilt temizleyicisi seçmelisiniz.

Kuru Cilt Tipi
Pul pul dökülmeler, çatlamalar, yer yer soyulmalar ve egzama gibi cilt hastalıklarına yatkındır. Ciltteki yağ yani sebum üretimi azdır. Nemden yoksundur. Kuru cildi fark etmek kolaydır, sinsi değildir, kendini belli eder. Bakımı yapılmadığında rahatsızlık verir cilde. Kuru cilde bakım yapılmadığı zaman mimik bölgelerinde yaşlanma belirtilerine rastlanma olasılığı çok yüksektir. Neme sahip olmayan cilt gerginleşir ve kırışmalar başlar. Kötü olasılıkların gerçekleşmemesi ve kuruluğun artıp egzamaya dönmemesi için kuru cilde düzenli olarak bakım yapılmalıdır. Her gün tüketilen 2 litre su, kuruluk karşısında bariyer görevi görür. Aşırı kuruluk durumunda serumlar ya da doğal yağlar kullanılabilir.

Karma Cilt Tipi
T (alın, burun, çene) bölgesinde yoğun yağlanma, yanaklarda ise kuru cilt veya normal cilt izlenimi gözlenir. Hem yağlı hem de kuru cilt özelliği gösterir. Genellikle cilt tipleri içinde en çok rastlanılan tiptir. Bu cilt tipi için yağlı ve kuru cilt bakımlarını harmanlayarak bölgesel dokunuşlarla bakım yapılmalıdır. Yağlı kısımlarda gözenek problemleri de gözlenebilir. Cildinizi ılık su ile temizlemenizi öneririm.  Karma cilde sahipseniz cildinize karşı daha özenli olmalısınız! Karma cilt sizden ilgi bekler. 🙂 Bunu ona gösterin. Cildinizi temizlemek için jel ve köpük yapıdaki ürünleri tercih edebilirsiniz, tonik kullanmayı da unutmayın. T bölgeniz yağlanmaya yatkınken, yanak bölgeniz daha fazla neme ihtiyaç duyar. Bu yüzden bölgesel dokunuşlar yapın.

Yağlı Cilt Tipi
Yağlı cilde sahip bireylerin ciltlerinde yağ bezeleri fazla çalışır ve bu bezeler ciltte parlamaya yol açar. T bölgesinde gözenekler açık ve yoğundur, epidermis yapısı kalındır. Cilt yapısı da normalin üzerinde kalın bir dokuya sahiptir. Cildin terleme olasılığı daha fazladır. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin en önemli sorunlarından biri de siyah noktalar! Onları sıkarak yok etmeye çalışmayın, düzenli cilt temizliği ile onlardan kurtulabiliriz. Haftada bir kez cildinize kese yapmanızın cildinizdeki pürüzleri ve biriken yağları yok ettiğini söylemeden geçemeyeceğim. Nazik hareketlerle yapılmalı tabii. 🙂

Hassas Cilt Tipi
Alerjik ve çevresel faktörlerden kolay etkilenen cilt tipidir. Soğuk-sıcak karşılaşmasında aniden kızarma gösterir. Kış aylarında yanaklarda “yanıyormuş” hissi veren cilt tipidir. Genellikle sarışın ve beyaz tenli kişilerde gözlemlenir. Dengeli, korunaklı ve özenli bir bakım gerektirir.  Yüzünüzü şiddetle ovmak yerine, temizliğini yaptıktan sonra kağıt havlu ile silmeyi tercih edin. Kağıt havlu ile yüzü kurulamak hem sivilce oluşumunu azaltır hem de daha hijyeniktir. Parfüm içermeyen ürünleri seçin, parfümler cilt tahrişine neden olabilir. Acı ve baharatlı ürünleri tüketmeyi de biraz kısarsanız cildinizdeki değişimi gözlemleyebilirsiniz.

Olgun Cilt Tipi
Yaşlanmaya bağlı olarak cilt nem dengesini ve esnekliğini kaybeder, gerginleşip kırışmaya başlar. Bu yüzden bakımı da nem dengesi yoğun olan ürünlerle olmalıdır.

Problemli Cilt Tipi
Deri hastalığı olan, yağlı, sivilceli, siyah noktalı, akneli veya kuperozlu cilt tiplerinin tamamı problemli cilt tipidir.
Problemlerin sebebi iç hastalıklar veya endokrin sorunları olabilir. Bu cilt tipi için düzenli ve dengeli bir bakım uygulanmalıdır. Problemli cilt tipine sahip bireyler yağlı cilt tipinde bahsettiğimiz bakımlardan başlayarak temizleme işlemine giriş yapabilirler. Cilt sağlığı 3-4 günde düzelecek bir şey olmadığı için uzun süre sabırla bu ritüelleri sürdürmek gerekiyor, bunu unutmayın. Yağsız bir nemlendirici kullanmanız sizin için en ideal yöntemdir. Yağlı cilde sahip kişilerin yaptığı yanlışlardan biri cildinin daha fazla yağlanma ihtimaline karşı nemlendirici uygulamamasıdır. Halbuki yağlı ciltler de neme ihtiyaç duyar. Önemli olan bu nemin su bazlı ürünlerden alınmasıdır.

Hepimiz farklı cilt tiplerine sahibiz fakat hepimizin birleştiği nokta: Temizlik, temizlik, temizlik! Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, temizliğini düzenli sağlamadığınız cilt zamanla problemli bir cilde döner. O yüzden cilt temizliğinizi aksatmayın ve bol bol su tüketmeyi unutmayın. 🙂

02 comments on “Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz: Cilt Tipleri ve Cilt Tipi Belirleme Yöntemleri

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir