Hicran Kaya ile Qras Röportajımız

Herkese merhaba!

Bu röportajımızda QRAS markasının kurucularından biri olan Hicran Kaya ile sohbet ettik. Kendisi bütün kadınlara örnek olabilecek bir konumda. Hem başarılı hem genç ve bütün bunların yanında öğrenci! Biz de hem iş hayatını hem de okulunu başarılı bir şekilde devam ettiren sıcakkanlı hanımefendi ile sohbet ederek onu tanımanızı çok istedik.

Editör: Hicran Kaya kimdir? Kendinizi bize kısaca anlatır mısınız? Sizin cümlelerinizle duymak isteriz!

Hicran: Merhaba benim ismim Hicran Kaya. QRAS markasının kurucu ortağı, aynı zamanda baş tasarımcısıyım. QRAS markasının elbiselerini tasarlıyorum. Bir diğer yandan markanın işletmesini yürütüyorum. Bunun yanında One Two Sock çorap mağazasının pazarlama müdürüyüm. Bunların dışında öğrenciyim ☺. Reklamcılık okuyorum.

Editör: QRAS’ın hikayesi nedir?

Hicran: QRAS’ın hikayesi şudur; ortağımla beraber modayı ve seyahat etmeyi çok seviyoruz. Seyahat ederken giyebileceğimiz rahat elbiseler bulamakta çok zorlanıyorduk. Aynı zamanda benim açımdan hem öğrenci olup hem iş hayatında bulunmanın da bazı zorlukları var. Örneğin; sabah okula gidiyorum, öğlen bir toplantım oluyor ve akşamında da iş yemeğinde bulunmam gerekebiliyor. Tek bir kıyafetle evden çıkıyorum ve üç tane birbiriyle alakasız yerlerde aynı kıyafet ile olmak zorundayım. Bu iş de açıkçası biraz zor ☺. Yaşadığım bir diğer problem ise sade ve minimal elbiseler bulmaktı. Şöyle ki ortağımla sade elbiseler giyinmeyi seviyoruz. Fakat iyi kumaş ve sağlam dikişlere sahip elbiseler bulmak bizim için probleme dönüşmüştü. Karşılaştığımız bu zorlukları ortağımla birlikte QRAS markasında çözmek istedik. Bu sebeple QRAS için ihtiyaçlardan ortaya çıkan bir marka diyebiliriz.

Editör: Tasarımlarınızda en çok neye dikkat edersiniz? Tasarımlarınızda sizin imzanız nasıl belli olur?

Hicran: QRAS markasında mottomuz: ‘Minimal dresses for social women’ – ‘Sosyal kadınlar için minimal elbiseler’. İnsanlar bir elbiseye baktığında, bu elbisenin QRAS olup olmadığını elbisenin minimalliğinden anlıyor. Baktıklarında çok şık bir elbise görüyorlar ama onları şık yapan şey çok büyük taşlar, koca nakışlar ya da abartı tasarımlar değil, o elbisenin sade olması ve kesimi. Dolayısıyla bizim QRAS’ta ki imzamız; sadelik.

Editör: Bu sorumuzun cevabını bir önce ki soruda almış olduk ☺, fakat biz yine de soralım. Kıyafetlerinizde konsept ne olursa olsun mutlaka bir sadelik görüyoruz. Minimalist bakış açısından etkileniyor musunuz?

Hicran: Evet cevabı vermiş oldum ☺. Minimalist takılmayı ve minimalizm felsefesini seviyoruz. Zaten markanın mottosu da dediğim gibi buradan geliyor. Minimalistlik, bizim hayatımızın ve özellikle de markanın birçok yerinde bulunuyor. QRAS Showroom’a girdiğinizde de bu felsefe ile karşılaşıyorsunuz. Sadece vintage bir masa, sandalyeler, ayna ve koleksiyona ait elbiseler…

Editör: Modaya bakış açınız nedir? Moda da uyum önemli mi, yoksa herkes kendi stilini mi oluşturmalıdır?

Hicran: Sohbetin başında kendimden bahsederken marka danışmanlığı yaptığımı söylememiştim. Bu soru ile buna da değineyim. Bu yüzden pek çok marka ile çalışmışlığım bulunmakta. Danışmanlık verdiğim markalara modaya olan bakış açımı şu şekilde belirtiyorum, burada insanlara yani markaya şunu söylüyordum, Elchee okurları ile de bunu paylaşayım: ‘Trendsetter dediğimiz bazı markalar var. Bunlar trendi oluşturan markalardır. Onları ne kadar iyi takip ederseniz, trendi o kadar hızlı yakalamış olursunuz, trendi hızlı yakalayan bir marka olunca da yenilikçi ve trend bir markanız oluyor.” Modaya uyum sağlamak ve yenilikçi olmak müşterileri markanıza çekmek için önemli bir husus.


Editör: Ben şunu farkettim; bence siz kendi stilinizi oluşturmuşsunuz ve bu durum çok daha güzel. Çünkü sadelik ve modest giyim , bizim için ne kadar minimal bir şey olsa, çok daha iyi ve güzel oluyor kıyafet olarak.

Hicran: Evet ☺.

Editör: Bir sonraki soruya geçelim hemen, sizce sosyal medyanın modaya katkısı nedir? Moda dergileri mi daha baskın olmalı, yoksa sosyal medya mı?

Hicran: Şöyle, pek çok dergi editörleri ile konuşuyoruz ve sık sık bir araya geliyoruz. Bizim burada gördüğümüz, normal matbaada basılıp dağıtılan dergilerin okunmasının sosyal medyadan çok daha az olduğu… Sosyal medyadaki reklamların dergi sektöründen daha hızlı çalıştığını görebiliyoruz. Tabi dijital dergiler hariç… Dijital de ki dergilerin basılı dergilerden daha çok okunduğunun ve takip edildiğini görebiliyoruz. Onlarla da çalışıyoruz ve çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Tabi dijital dergiler de sosyal medyanın eline su dökemiyor. Çünkü hiç bir platform sosyal medya kadar hızlı ve herkese kolaylıkla ulaşamıyor. Yeni nesil bloggerlar ve influncerlar sosyal medyada çok ciddi bir kitleye hitap ettiği için modaya da yön vermiş oluyorlar.

Editör: 2019 İlkbahar – Yaz konseptleri hakkında sizden biraz tüyolar almak isteriz ☺. Bizimle paylaşır mısınız?

Hicran: Tabii ki ☺. 2019 Yaz sezonunda neler göreceğiz? Bu sezonda güzel baskılı elbiseleri göreceğiz. Baskılı elbiselerden kastım; dijital ile basılmış elbiseler. Bunlarla sık karşılaşacağız. Onun dışında hafif simli ama kendi içerisinde ufak parıltıları olan elbiseler göreceksiniz. Biz de QRAS’da bu kumaşlara yer verdik. Diğer yandan pamuklu ekose kumaşlar yine yazın trendleri arasında.

Editör: Son sorumuz olarak, okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Hicran: Elchee okurlarına öncelikle tekrardan selamlar ☺. Onlara moda ile iç içe olabilecekleri günler diliyorum. Moda sektöründen biri olarak verebileceğim ilk tavsiye bu oluyor ☺. Modayı iyi takip etmeliler. Çünkü -bilmiyorum sizde de oluyor mu?- dışarıda iyi giyinen insanları gördüğümde kendimi çok mutlu hissediyorum. Burada kastım yanlış anlaşılmasın lütfen! İyi giyinmek derken pahalı kıyafetler, gösterişli aksesuarlardan bahsetmiyorum. İyi giyinmek; benim için temiz kıyafetler ve kendi vücudunu tanıyarak giyinmek demek. İnsanlar modayı kendine bir saygı olarak da görebilirler. Ayrıca trendleri kendi tarzına göre ve kendini tanıyarak giyen insanları görmek hoşuma gidiyor. Bu sebeple bol Modalı günler diliyorum ☺.

Editör: Tavsiyeleriniz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Dileriz başarınızın her zaman devamı gelir ☺.


Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir