Instagram’da Güvenli Alışveriş

Son zamanlarda ülkemizde artış gösteren online alışveriş sitelerinin yanında instagram butikleri de çok revaçta görünüyor, hatta bazı butiklerin yıllık geliri bir e-ticaret sitesinden daha fazla olabiliyor. E-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken güvenebileceğimiz noktalar var: Sitenin arkadasındaki şirket, iletişim bilgileri ve ssl sertifikası gibi. Ancak instagram butiklerinde bunlar mevcut değil. Bu yüzden sizler için bir instagram butiğinden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları inceledik. İşte o noktalar:

Sayfanın kişisel bir hesap mı yoksa bir işletme hesabı mı olduğuna dikkat edin. İşletme hesaplarında genelde iletişim bilgileri yazar. Ayrıca sayfanın bir mağazası olup olmadığına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ödeme işlemi en önemlı kısımlardan bir tanesi, sayfa ödemeyi nasıl kabul ediyor? Kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeme seçeneğinin olduğundan emin olun ve bu işlemleri bilindik kargo şirketleri ile mi yoksa daha önce hiç duyulmamış şirketler ile mi yapıyorlar, buna da dikkat edin. Sadece havale-eft varsa dekontun ekran görüntüsünü alıp şüpheli bir durumda bankaya bildirebilirsiniz.

Ürünlerin faturalı olup olmadığına dikkat etmeniz gerek, ürünleri alırken sizin adınıza fatura kesiliyor mu? İade ve değişim yapılıyor mu? Bu işlemler kaç gün içinde ve nasıl yapılıyor? Bu gibi soruların cevabı alışveriş yapacağınız butiğe güvenip güvenmemeniz için bir etken oluşturuyor.

Son olarak referanslara bakabilirsiniz. Genelde sayfalar geri bildirimleri referans olarak sayfalarında paylaşıyorlar. Siz de o referanslara bakarak daha önce alışveriş yapmış kişiler ile iletişime geçip kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Ayrıca sayfaların takipçi sayısı ile beğenilerini karşılaştırarak da nasıl bir sayfa olduğunu tahmin edebilirsiniz. Örneğin 100K takipçisi olan bir sayfanın attığı fotoğraflar 100-150 civarı beğeni alıyorsa bu düşündücüdür. Bu kadar fazla takipçisi olan bir sayfa bu kadar az beğeni almaz. Bir de sayfaların etiketlerine bakabilirsiniz. Eğer sayfa çok kişi tarafından gönderilere etiketlenmemişse takipçileri büyük ihtimalle satın alınmıştır. Bu durum alışveriş hesapları için güvenilirliği düşürebilir ama bütün sayfalar için bunu diyemeyiz. Takipçisi çok fazla olup aktif kullanılmayan sayfalarda da  bu durumla karşılaşabiliriz. Sizler için instagramda güvenli alışveriş yapabilmeniz adına tüyolar vermeye çalıştık. Başka bir içerikte görüşmek üzere, hoşçakalın!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir