Karantinada Dinç Kalalım: Leslie Egzersizi

Evde daha çok zaman geçirdiğimiz bu günlerde, sizlere evde rahatlıkla yapabileceğiniz güzel bir egzersizden bahsetmek istiyorum. Bu egzersiz Leslie.

Leslie Sansone Kimdir?

Bu egzersizin ne olduğundan bahsetmeden önce, Leslie Sansone‘dan bahsetmek isterim. Amerikalı bir kadın olan Leslie, 1980’li yıllardan beri fitness eğitmenliği yapıyor. Bu zaman zarfında çeşitli televizyon kanallarında programları da yayınlanan Leslie’nin 100’den fazla DVD’si ve dört tane de kitabı var.

Leslie Sansone

Leslie Egzersizi

Bu egzersiz spor yapmak için dışarı çıkamayan, işinden veya çocuklarından spor yapmaya vakit bulamayan kadın ve erkekler için ideal bir egzersiz olabilir. Fakat bizim de evden çıkamadığımız bu zamanda sağlıklı yaşam için egzersizlere devam etmemiz lazım. Bu yüzden içinde bulunduğumuz günlerde Leslie egzersizi toplumun tüm kesimi için harika bir egzersiz!

Sporu eğlenceli hale getiren, sıkılmayı engelleyen ve vücudun tüm bölgelerinin çalışmasına yardımcı olan bu egzersiz 1 mil, 2 mil, 3 mil, 4 ve 5 mil olmak üzere toplam 5 farklı gruba ayrılıyor. Gruplara ayrılmasının nedeni, bütün egzersizlerin zorluk derecesinin farklı olması ve yeni başlayan biri ile düzenli olarak egzersiz yapan birinin zorlanma eşiğinin farklı olmasıdır.

Leslie Egzersizi

1 mil, yani 15-20 dakikalık egzersiz, yeni başlayanlar için ideal bir başlama egzersizi olabilir. Eğer 1 mil yürüyüş yaparsanız toplam 1.600 km yürümüş olursunuz ve ortalama 90-100 kalori yakmış olursunuz. Yaktığınız kalori miktarının kesin olmamasının nedeni, sağlık durumu, yaş, cinsiyet, kilo, kullanılan ilaçlar gibi etmenlerden dolayıdır.

2 mil egzersiz, yaklaşık olarak 30-33 dakikaya tekabül eder ve 1 mil egzersizinde yürüdüğünüz 1.600 km yolun 2 ile çarpımıdır. (1.600*2=3.200 km)

3 millik egzersizimiz 45 dakikalık bir yürüyüşe, 4 mil egzersizimiz ise 47-50 dakikalık bir yürüyüşe ve 5 mil egzersizimiz de 70 dakikalık bir yürüyüşe denk gelmektedir. Her seviyede zorluk derecesi artan bu egzersize kolay seviyeden başlayarak 1 hafta-10 gün başlangıç seviyesinde devam ettikten sonra bir üst egzersize geçerek vücudunuzu spora alıştırabilirsiniz. Bununla beraber bu egzersizi düzenli olarak yapan bazı insanlar beslenmelerine de dikkat ederek kilo verdiklerini de söylemektedir. Kilo kaybetmek istiyorsanız bu egzersiz, doğru bir beslenme ile size yardımcı olabilir.

Sizlere kısaca bu eğlenceli ve zevkli egzersizden bahsettim. Eğer siz de evde hareketsiz kalmak istemiyorsanız, benim gibi Leslie’ye başlayabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim!

1 Mile Happy Walk

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir