Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri

Merhaba sevgili kıvırcıklar! Siz de saçınızı şekillendirmekte zorlanıyor musunuz? Peki ya muhteşem buklelerle uyuduğunuz gecenin sabahında bukleleriniz bozulmuş mu oluyor? Saçlarınızı nasıl kurutursanız kurutun, dalgalarınız hacimsiz mi duruyor? O halde gelin, bu dertlerden kurtulmak için neler yapabiliriz, bir bakalım!

İlk Adım: Şampuanlar

Öncelikle saç bakımının kilit noktası olan şampuanlardan başlayalım. Kıvırcık saçlar ne yazık ki kuru ve kabarık görünmeye diğer saç tiplerinden daha müsaitler. Bu görüntüyü engellemek için ise yapılabilecek en iyi şey, saçlara yoğun nem sağlayacak ve buklelerinizi daha belirgin hale getirecek kıvırcık saçlar için özel olarak üretilen şampuanlar kullanmanız.

Yves Rocher Curls Bouncy Curls Treatment Shampoo for Curly Hair
LOREAL Curl Contour Kıvırcık ve Dalgalı Saçlar İçin Bukle Belirginleştirici Şampuan

İkinci Adım: Saç Kremleri

Gelelim saç kremlerine… Saç kremleri saçınızın tel tel ayrılmamasını ve bu sayede buklelerinizin daha belirgin olmasını sağlıyor. Bunun için kıvırcık saçlara özel üretilen, durulanmayan saç kremlerini kullanabilirsiniz. Saç kreminizi saçınızın ıslaklığını aldıktan sonra elinize bir bozuk para büyüklüğünde alarak, saçınızı birkaç parçaya ayırarak ve ellerinizle buklelerinize yedirerek, saç diplerinize getirmeden uygulamalısınız. Ayrıca bukle belirginleştirici spreyler kullanabilir, saç uçlarınıza saç bakım yağları ile bakım yapabilirsiniz.

Yves Rocher Bouncy Curls Conditioner
Pantene 7/24 Yoğun Bakım Kremi Belirgin Bukleler

Üçüncü Adım: Kurulama

Saçınızı kuruturken havluyu başınızda uzun süre tutmanız dalgalarınızın belirgin görünümünü bozup saçınızı düzleştirebilir. Ayrıca havlu kullanmak yerine saçınızı tişörtle kurutmanızı öneririz, bu sayede tişörtlere oranla daha sert olan havluların saçınızı yıpratmasına izin vermemiş oluruz.

Dördüncü Adım: Tarama

Saçınız kuruduktan sonra tararsanız kabarmasına sebep olabilirsiniz, bu yüzden saçınızı nemliyken taramanızı öneririz. Tarak seçiminde saçınızı kabartacak fırçalardan ve sık dişli taraklardan uzak durmalı, kalın uçlu, az dişli taraklar kullanmalısınız. Bu sayede muhteşem kıvırcıklara ulaşabilirsiniz!

Beşinci Adım: Kurutma

Kurutma işleminde ise saçınızı fön makinesi ile kurutmak yerine, saçınızın ıslaklığını alıp kendi kendine kurumasını sağlamanız buklelerinizin bozulmaması için daha iyi olacaktır. Fakat eğer fön makinesi kullanmanız gerekiyorsa makinenin vigo başlığını kullanmalı, saçınızı uçlarından diplerine doğru kaldırarak kurutmalısınız. Ayrıca makinenizi düşük ısılarda kullanmanız da saçınızın çabuk yıpranmaması için çok önemli.

Bonus: Duştan Yeni Çıkmış Gibi Bukleler

Diyelim ki gece buklelerinizle uyudunuz, sabah kalktığınızda ise buklelerinizin bozulduğunu hatta belki de saçınızın düzleştiğini gördünüz. Bu durumda ne yapabilirsiniz?

Bu sorunla karşılaşmamak için öncesinde bone kullanarak uyumayı tercih edebilirsiniz. Fakat diyelim ki kullanmadınız ve standart duş rutinlerinizi uygulamak için de vaktiniz yok. O halde sprey başlıklı boş bir şişeye su doldurup saçınızı nemlendirdikten sonra küçük bir miktar saç bakım kremi ile saçınıza şekil verebilirsiniz. Ayrıca saçınız taranmaya ihtiyaç duydukça bu rutini tekrarlayabilirsiniz.

Saçlarınızın güzel ve bakımlı görünmesi için önerilerimizi denemeyi ve elde ettiğiniz sonucu yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın kıvırcıklar!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir