Lavanta ve Faydaları

Lavanta kendine has kokusu ile bizleri mest etmekle kalmıyor, birçok yararını da kullanmamızda etkili oluyor! Lavantanın görüntüsünden yağına, çayından kokusuna her alanda kullanabileceğimiz bir etkisi var. Sadeliği sevenlerimiz için sade bir vazoda hoş bir görüntü olurken, güneş çarpmalarına karşı önceden İngilizler şapkalarına takarlarmış. Lavanta yağının cildimizde de oldukça yararlı etkileri bulunmaktadır. Akne tedavileri, kırışıklıklar, egzama kaşıntıları ve böcek ısırıkları için lavanta yağının oldukça faydalı olabileceğini araştırmalarımızda bulduk! Aynı zamanda ruhsal bir sakinleştirici etkiye de sahiptir. Bu demek oluyor ki depresyona girdiğimiz de odamızda hemen bir küçük lavanta yetiştiriyoruz ve lavanta çayımızdan kitap okurken yudumluyoruz! Vizelerimizden, finallerimizden, uzun iş görüşmelerimizden sonra da rahat bir uyku için lavanta yağı ve sudan kendimize güzel bir uyku spreyi hazırlayabiliriz. Uyku cilt bakımı ve depresyon için en önemli etkenlerden biridir!

Lavantanın bu faydaları özellikle kadınlar için bakımın her yönünü kapsıyor ve bizler bu sayede çok şanslıyız. Her şeyinden faydalanabileceğimiz bu muhteşem bitki, bizler için sadece kurtarıcı olmakla kalmayıp evimizdeki dekorasyona da şık bir yardımcı olabilir. Lavanta yağının saymakla bitmeyen faydalarından biri de baş ağrılarının gitmesine yardımcı olmasıdır. Migren açısından lavanta çayı ağrınızı yatıştırırken, boyun ve alın bölgenize lavanta yağı ile masaj yaparak doğal bir ağrı kesici etkiye sahip olabilirsiniz. Masajı kim sevmez ki? Lavanta çayına değinmişken, bu çayın sindirim sistemine faydası olduğunu söylemeden bu yazıyı sonlandırmak olmaz! Mide ağrıları, hazımsızlık şikayetleri için lavanta çayını deneyimleyebilirsiniz. Fakat bunları uygulamadan önce herhangi bir alerji eğiliminiz olup olmadığını test etmek için mutlaka bir doktora başvurmalısınız! Lavanta banyosunun da anksiyeteye karşı ve saç bakımında ve dökülmesine karşı önemli etkenleri olduğunu da belirtmek isteriz! Yorgun bir akşamdan sonra mis gibi lavanta yağını banyo suyumuza karıştırarak bütün yorgunluklarımızdan arınabiliriz.

Doğanın bize şifa olarak sunduğu şeyler harika olsa da her bünye için maalesef aynı gözlemler olamayabiliyor ve doktor kontrolü size zarar gelmemesi için çok önemlidir. Mesela; hassas cilde sahip insanlarda lavanta kızarıklık yapabilir. Lavanta kullanımından önce doktor kontrolüne gitmesi gereken en önemli kişilerde hamile kadınlarımız ve antidepresan kullanan danışanlar! İlaçların etkisinin azalmasına etkili olabileceği araştırılmış. Hamileler için ise kimi sağlık uzmanları lavanta kullanımına izin vermiyormuş. Çocuklarınıza da lütfen ağızdan tükettirmeyiniz. Kolestrol ve kan inceltici ilaç kullananlarımız da mutlaka danışsınlar. Biz önlemlerimizi alalım kızlar! Eğer kontrolden sonra izniniz çıkarsa lavanta bizlerin hem sağlık hem güzellik kaynağı olabilir. Kendimize bakmak bizim önceliğimiz!


Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir