Minimalist Giyim

Her sabah uyandığınızda dolabın karşısına geçip acaba bugün ne giyinsem diye düşünüyorsanız ve onlarca seçenek içinden içinize sinen bir şeyler bulamıyorsanız, doğru adrese geldiniz. Bu yazımda sizlere minimalist giyim tarzından bahsedeceğim ve günlük hayatta bile nasıl sade ve şık kalabileceğiniz hakkında tüyolar vereceğim.

Minimalist yaşam, minimalist beslenme ve minimalist giyim tarzı son yıllarda popülerleşen kavramlar. Peki, nedir bu minimalizm, gelin sizlere bahsedeyim. Kökeni 1960’lara dayanan minimalizm, aslında bir resim ve sanat akımıdır. Fakat zamanla sadece bir sanat akımı olmaktan çıkıp yaşam felsefesi ve hayat tarzı haline gelmiştir. Kelime anlamı sadelik ve en basite indirgemedir. Minimalizmde, fazlalıklara yer yoktur ve kullanılabilecek en az parçanın kullanımı vardır.

Sadece kullandığınız parçalar, malzemeler olarak da düşünmeyin. Minimalizmde renk karmaşası da yoktur, temiz bir görüntü vardır. Temiz görüntü seviyorsanız bu giyim tarzı size tamamen uyabilir. Minimalist giyim, basit ve sade parçaların bir araya gelmesi ile oluşturulan, kombinlenmesi kolay bir giyim tarzı. Eğer minimalist giyim tarzını kendi tarzınıza uyarlamak istiyorsanız dolabınızı baştan aşağı değiştirmenize gerek yok. Öncelikle alışveriş yapmayı azaltıp elinizdeki parçaları değerlendirerek minimalist bir tarz oluşturabilirsiniz. Krem, mavi, siyah ve beyaz tonlarının ağırlıklı olduğu bu giyim tarzında dolabınızdan eksik etmemeniz gereken kıyafetler olduğunu da söylemek isterim.

Örneğin; vücut yapınıza uygun düz siyah bir elbise, beyaz tişört, deri ceket, kot pantolon, stiletto ayakkabılar, sade ve şık bir ceket dolabınızın olmazsa olmazlarından ve kurtarıcılarınızdan olabilir. Kombinleme tekniklerinden bahsedecek olursam, öncelikle yukarıda da bahsettiğim gibi sade parçalar seçmeye özen göstermelisiniz. Kot pantolon üzerine şık, beyaz bir gömlek ve altına giyeceğiniz topuklu veya spor bir ayakkabı kombininizi gideceğiniz yere uydurabilir. Veya düz beyaz bir tişörtü siyah bir kot pantolon ve tercihinize göre spor veya şık bir ceketle birleştirmeniz, içinde kendinizi iyi hissedeceğiniz bir kombin oluşturabilir.İşimiz sadece renk ve kıyafet seçimleri ile de bitmiyor. Bunların yanında takılarınız da minimal görüntünüzü etkiliyor. Abartılı ve çok taşlı takılara bu giyim tarzında fazla yer yok. Sade ve küçük takılar da bu kombinlerin olmazsa olmazı. Her kombininizi zarif küpeler, küçük detaylı kolyeler veya sade bir saat ile desteklemek, kombininizi gözünüzde daha tamamlanmış gösterecektir.

Alışveriş yaparken sadeliği göz önünde bulundurarak, karmaşayı önleyecek parçalar seçmelisiniz. Fazla renk fazla karmaşa demek. Bu yüzden minimalist giyimde yukarıda da bahsettiğim gibi bazı ana renkler var. Bu demek değildir ki o renkler dışında hiçbir rengi giyemezsiniz. İstediğiniz bir rengi ona göre daha sakin bir renk ile kombinleyip minimalist bir görüntü elde edebilirsiniz. Ya da ton sür ton kombini yaparak benzer renk kombinlemeleri ile daha farklı bir görüntüye sahip olabilirsiniz ve minimalist giyim tarzını kendi giyim tarzınız ile harmanlayıp daha hoş görüntüler elde edebilirsiniz. İnsana kendini iyi hissettiren bir kombine kim hayır diyebilir ki!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir