Modanın Altın Çağı 60’lar

Öyle bir dönem düşünün ki modanın her bir anına imzasını atmış. Her tasarımda, her gardıropta 60’ların izlerini görebilirsiniz. II. Dünya Savaşı’ndan sonra toparlanmaya başlayan moda, 60’larda tüm gücünü toparlayarak karşımıza çıkıyor. Aslında arz-ı endam ediyor demeliyiz, çünkü öyle bir geliyor ki adeta hiç gitmiyor! Audrey Hepburn ve Brigitte Bardot’un ölümsüz ikonlar haline gelişi de tam da bu 60’larda oluyor.

Bana kalırsa, bu altın çağ iki dönemde incelenmeli; altın başlangıç ve sanayiinin modaya uzanan eli.

Altın başlangıç

Geriye taranmış hacimli saçlar, kadife saç aksesuarları, büyük düğmeler, yuvarlak yaka, geometrik baskılı kumaşlar… Bu saydıklarımın hepsi aslında günümüzde hala aktif olarak kullanılıyor. Kalın eyeliner ve nude tonlarda dudakların imza makyaj haline geldiği, muntazam ve parlak kahküllü saçların vazgeçilmez olduğu şahane bir dönem! Kadınların kendini modayla ifade edişlerine ve adeta bir defile haline gelen sokaklara şahit olunmuş yıllar.

60’lara ait fotoğrafları şöyle bir karıştırdığımızda, bugün gardırobumuzda bulunsa giyebileceğimiz bir çok parça mevcut. Renklerin muhteşem bir uyumla kullanılması, zarif ve zamansız kesimlerin olması, 60’ları vazgeçilmez yapan en önemli nokta… Savaştan yeni çıkmış bir dünya için yapılabilecek en güzel şey olan moda, önemini ve gücünü en güzel şekilde bizlere gösteriyor. Adını altın harflerle yazdırıyor tarihe!

Sanayiinin modaya uzanan eli

İkinci yarıda ise işin içine hazır giyim giriyor. Yüksek bel kotlar, baskılı tişörtler ve çiçek baskılı kumaşların hayatımıza girmesi hippi tarzını da beraberinde getiriyor. Bele kadar uzun düz saçlar, alından takılan bandanalar, yuvarlak cam gözlükler sıkça göreceğimiz anahtar parçalardan! Kadınların sadece etek-ceket giyerek var olmak zorunda olmadığını kanıtlar derecede yaratılmış özgün kombinler, özgürlüğü temsil eder gibi!

Günümüz modasında da izlerini gördüğümüz bu dönemden alabileceğimiz pek çok ilham var. 60’lardan aldıkları ilhamlarla yeni kreasyonlarını yaratan tasarımcıları görmek alışkın olduğumuz bir durum. Moda için altın çağ haline gelen bu dönem önemini asla yitirmeyeceğe benziyor. Aslında yitirmesini de pek istemeyiz gibi ne dersiniz?


One comment on “Modanın Altın Çağı 60’lar

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir