Pilatesin Doğuşu, Çeşitleri ve Faydaları

Son yıllarda hem baylar hem de bayanlar arasında popülerliği artan pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş aletli ve aletsiz yapılan egzersiz çeşitleridir ve beş yüzden fazla farklı egzersiz çeşidi bulunur. Bu kadar çeşitli egzersiz biçimleri olan pilatesin çeşitlerinden bahsetmemizde fayda var. Pilates, genellikle üçe ayrılır: Matwork, aletli pilates, yardımcı aletler ile yapılan pilates. Ayrıca hamilelere özel pilates çeşitleri de vardır. Genellikle bir grup ile yapılan pilatesin süresi 50 dakika ila 60 dakika arasında değişir.

Pilates çeşitlerinden daha detaylı bahsetmek gerekirse matwork pilates, bir alet kullanmadan yerde veya mat üzerinde yapılan pilates çeşididir. Uygulaması diğer pilates çeşitlerine göre daha kolay ve daha yaygın olan pilates çeşididir. Aletli pilates; reformer, cadillac, total barre, trapeze table gibi pilates için özel hazırlanıp tasarlanmış aletler ile yapılır ve ileri seviye pilatestir. Reformer, bir çerçeve üzerinde kayan yaylardan oluşur ve her seviyede uygulanabilir. Cadillac, pilates için gerekli bütün ekipmanları içinde barındırır ve adını da rahatlığı ile bilinen bir arabadan alır. Total barre, grup halinde yapılır ve pilates, kardiyo ve dansın harmanlanmış halidir. Bu egzersizlerin amacı kişiye dayanıklılık ve esneklik kazandırmaktır. Bu pilates çeşidindeki aletler rehabilitasyon ve fizik tedavi merkezlerinde de kullanılır. Yardımcı aletler ile yapılan pilates, omurganın doğal duruş pozisyonunu koruyan ve mat üzerinde yapılan pilates çeşididir. Bu pilateste genellikle pilates topu, pilates çemberi, pilates bandı vb. gibi çeşitli malzemeler kullanılır.

Peki bu kadar farklı egzersiz çeşidine sahip olan pilatesin bize faydaları nelerdir? Öncelikle pilates sadece bedenen değil ruhen ve zihnen de fayda sağlar. Kilo vermeye çalışıyorsanız pilates sizin için doğru spor tercihi olabilir. Vücudu sıkılaştırmasının yanında kas gelişimine ve kasların çalışmasına da katkı sağlar ve duruşunuzu düzeltir, esnekliğinizi arttırır. Günlük hayatta yanlış şekilde alıp verdiğimiz nefeslerimizi düzene sokar ve nasıl doğru nefes alınacağının da farkına varmamızı sağlar. Kas, boyun ve bel ağrılarına iyi gelir. Hem kilo vermek hem de vücudunuzun daha formda görünmesi için evde veya spor salonunda pilates egzersizlerine başlayabilirsiniz.

Joseph Pilates

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir