Tonik Nedir, Nasıl Uygulanır, Toniğin Faydaları Nelerdir?

Tonik uygulaması cilt temizleme rutininin vazgeçilmez adımlarından biridir. Peki tonik nedir, nasıl uygulanır ve faydaları nelerdir?

Tonikler, cilt temizliğinde kullanılan özel losyonlardır. Cildi kirden arındırır ve rahatlatır. Gün içinde makyaj yapmasak bile kirli hava ile temas eden cildimizi derinlemesine temizlemesi ve cildi canlı tutması için toniklerden faydalanabiliriz. Ayrıca tonik gözenekleri sıkılaştırır ve ölü hücreleri atmamızı sağlar. Bunların yanında bir de antiseptik özelliğe sahiptir.

Toniklerin hassas, kuru ve yağlı cilt tipine göre ayrı çeşitleri vardır. Cilt tipimize göre doğru toniği seçmemiz gerek. Aksi takdirde cildimiz tahriş olabilir veya eğer cildimiz yağlı ise olduğundan da yağlı bir görünümü oluşabilir. Tonik çeşitlerinden kısaca bahsetmek gerekirse:

Alkol bazlı tonikler: Sıkılaştırıcı maddeler içeren ve en iyi sonucu veren toniklerdir. Fakat derinlemesine temizlemenin yanında tahriş etme ihtimali de çok yüksek olan bir tonik çeşididir. Bu yüzden kullanımı çok fazla önerilmez.

Su bazlı tonikler: Yağlı olmayan, normal ve hassas cilt tipleri için uygun bir toniktir. İçerdiği antioksidanlar ve diğer maddeler cildi diğer cilt bakımı adımlarına ve makyaja hazırlar.

Su ve gliserin bazlı tonikler: Kozmetik mağazalarında kolayca bulabileceğiniz ve genellikle kokuları ile insanı cezbeden toniklerdir bunlar. Fakat alırken içerisindeki kimyasalları bilerek almaya dikkat etmeliyiz. Bu sayede cildimizde istemediğimiz oluşumları engelleriz.

Yapay toniklerin yanında bir de evde doğal malzemeler ile yapabileceğimiz tonikler vardır. Örneğin: kahve telvesi, soda, gül suyu ve limon toniği gibi. Fakat bu tonikleri evde, bildiğimiz malzemeler ile yapmamız bu toniklerin cildimize mutlaka iyi geleceği anlamına gelmez. Yapay tonikler gibi doğal tonikler de her ciltte farklı etkiler gösterir. Örneğin gül suyu toniği uygulandıktan sonra cildi kurutur ve hassas bir cilde sahipsek istemediğimiz bir reaksiyona sebep olabilir.

Uygulama kısmına gelirsek… Tonik uygulaması genellikle cilt temizleme ürününden sonra ikinci adım olarak uygulanan bir adımdır. Sadece cilt temizleme ürünü ile cildi temizlemek yeterli olmayabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tonikler derinlemesine temizlik sağlar. Toniğimizi pamukla ya da eğer hassas bir cilde sahipsek parmaklarımızla masaj yaparak da uygulayabiliriz. Böylece kan dolaşımını da hızlandırmış oluruz.

Peki toniğin cildimize faydaları nelerdir?


-Cildi temizler
-Cildin pH seviyesini dengeler ve bu da cildinizi yağlanmasını önler.
-Antiseptik özellikleri ile cildi enfeksiyonlardan ve mikroplardan korur.
-Sivilce oluşumunu engeller.
-Cildi sıkılaştırır, nemlendirir.
-Cilt bakımı için cildi hazırlar.

Tonikler cilt temizleme rutinimizden eksik etmememiz gereken kutsal ürünlerdir!
Daha temiz, daha canlı ve daha bebeksi ciltler için…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir