Yeşil Çay

Son yıllarda hem ülkemizde hem de dünyada popüleritesi artan yeşil çay, özellikle diyet yapan kişilerin ilgisini çekiyor.
Peki şimdilerde popülerleşmeye başlayan ve tüketimi gün geçtikçe artan bu çayın tarihi ve kökeni nereye dayandırılıyor, faydaları ve zararları nelerdir; gelin kısaca bahsedeyim sizlere.

Yeşil çayın kökeni Antik Çin’e dayandırılmaktadır. Çin imparatoru, Çin tıbbının mucidi Shennong, bitki çayının aromasını ve tıbbi özelliklerini keşfeden kişidir.

Efsaneye göre; Shennong, ateşin üzerinde su ısıtırken rüzgarın getirdiği yapraklar su yüzeyine düşer. Ardından bu yaprakları toz hale getirirler. Zamanla daha da önemi artan çayı bu defa da tazeliğini uzun süre koruyabilmesi için buhara tâbi tutarlar. Daha sonra kurutarak “tea-mud” olarak adlandırılan toz formunda öğütürler ve sertleşmesi için kalıplara alarak preslerler. İleriki dönemlerde güneşte kurutup çürümeyi önlemek için fırınlamaya da başlarlar ve böylece ortaya çıkan “tea cake”ler saklanıp taşınmaya müsait hale gelir.

Yeşil çayın tarihçesinden kısaca bahsettiğimize göre gelelim yeşil çayın içeriğindeki bitkilere ve içerisinde bulunan vitaminlere: Yeşil çay yani diğer adları ile Chinese tea, green tea; theaceae familyasındandır. Yeşil çay, camellia sinensis bitkisinden elde edilen okside olmamış çay yaprağından yapılır. Siyah çay ile yeşil çayın bitkisi aslında aynıdır. Fakat yeşil çay daha az işlenerek kullanılır. Bundan dolayı antioksidan özelliğini kaybetmez. Yeşil çay epicatechin, epicatechin 3 gallat (ECG) ve epigallocatechin gallat (EGCG) gibi kateşin olarak bilinen çay polifenollerini daha fazla içerir. Bundan dolayı yeşil çayın iyileştirici etkisi daha fazladır. Ayrıca bu polifenoller ona temel maddesi kafeinle birlikte güçlü bir tat verir. Bunların yanı sıra içeriğinde çeşitli vitamin ve mineraller de barındırır. Örneğin yüksek oranda C ve E vitamini içerir. Artık yeşil çayınızın içeriğine hakimsiniz. Gelelim yeşil çayın faydalarına ve zararlarına.

FAYDALARI:
-Mide ve bağırsak problemlerini hafifletir.
-Vücuttaki yağların yakılma sürecini hızlandırarak diyetleri destekler.
-Dolaşımı düzenler.
-Kolestrolü ve yüksek tansiyonu düşürür.
-Tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesinde olumlu etki yapar.
-Kan dolaşımını ve deri rejenerasyonunu destekler.
-İçerdiği florür sayesinde diş çürümelerini engeller.
-Kalp ve dolaşım sistemini olumlu yönde etkiler ve damarları güçlendirir.
-Kanser riskini ve kadınlarda yumurtalık kanseri riskini yüzde 60 oranında azaltır.
-Zihinsel ve bedensel performansı olumlu yönde etkiler.
-Soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

ZARARLARI:
Aslında dozunda tüketildiğinde yeşil çayın herhangi bir zararı yoktur. Fakat her şeyin fazlasının zararlı olması gibi yeşil çayın da fazlası sizde istemediğiniz durumlar ortaya çıkarabilir. Örneğin:
-İlaçların etkisini azaltır.
-Uyku düzenini bozar.
-Böbrekleri yorar.
-Hamilelikte düşük riskini artırır.
-Demir eksikliği oluşturur.
-Mide sorunlarına yol açar.
-Baş dönmesine ve baş ağrısına sebep olur.
-Alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Yeşil çayın faydalarından ve zararlarından da sizlere bahsettiğimize göre gelelim günde kaç fincan içmeniz gerektiği konusuna. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer yeşil çayı fazla tüketirseniz istenmeyen durumların ortaya çıkmasına sebep olabilirsiniz. Günün istediğiniz saatinde, 2-3 fincanı geçmeyecek şekilde yeşil çay tüketebilirsiniz. Çay keyfiniz daim olsun!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir